Hudobníci demonštrovali v Prahe za povolenie hromadných akcií

Českí hudobníci a organizátori podujatí sa zišli v pondelok podvečer na Staromestskom námestí v Prahe, aby vyjadrili nesúhlas s krokmi vlády, ktoré počas pandémie nového koronavírusu postihli hudobný priemysel. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Účastníci protestu Za živou hudbu! žiadali stanovenie jasných pravidiel na obdobie do konca roka, uvoľnenie opatrení a okamžité umožnenie konania udalostí s účasťou viac ako 1000 ľudí. Od septembra žiadajú povolenie akcií s účasťou minimálne 5000 ľudí. V súčasnosti sa v Českej republike môžu konať verejné udalosti s účasťou maximálne 500 ľudí a na udalostiach s účasťou viac ako 100 ľudí je povinné nosenie rúšok.

Organizátori pondelňajšieho zhromaždenia napísali list premiérovi Andrejovi Babišovi, v ktorom mu vyčítajú, že z dôvodu opatrení proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 prišli ako prví o prácu. Takisto vyjadrujú nespokojnosť s nejasnými informáciami o tom, odkedy bude možné organizovať väčšie hudobné udalosti a za akých podmienok.

"Vláda obmedzila našu slobodu podnikania i možnosť pracovať a nemá sa k tomu, aby situáciu riešila," uvádza sa v liste. Aktivity muzikantov podľa ich vyjadrení "prebiehajú len na 15 percent, nekonajú sa festivaly, koncerty, hudobníci majú zrušené vystúpenia, nevyrábajú sa hudobné nástroje a technické firmy nemajú prácu".

Na Staromestské námestie prišiel i český minister kultúry Lubomír Zaorálek. "Beriem veľmi vážne, že sú tu tisíce ľudí, ktorým ide o to, aby mohli robiť svoju prácu," povedal po príchode na rokovanie vlády. Niektoré požiadavky sú však podľa jeho slov nereálne, napríklad povolenie akcií s účasťou do 5000 osôb na jeseň.

Súčasťou demonštrácie boli aj príhovory a vystúpenia českých hudobníkov, napríklad Lenky Dusilovej, Davida Kollera alebo Alberta Černého (pozrite si videozáznam).

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: Facebook.com/zazivouhudbu

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu