Štefan Štec predstavuje pieseň Duje vitor. Je jeho výpoveďou nekonečnosti lásky

Vietor raz prestane fúkať, stromy sa prestanú kývať, ale láska je večná. Túto myšlienku pretavil Štefan Štec do textu k rusínskej hudbe, ktorú začul počas svojej výpravy za krásami folklóru v Rumunsku. K skladbe, ktorú objavil na tamojšej tradičnej svadbe, napísal poetický text, a tak vznikla pieseň Duje vitor. Na jej finálnej podobe spolupracoval s britským producentom Eddiem Stevensom.

Štefan Štec je tak trochu Dobšinským v oblasti rusínskeho folklóru. Nielenže sa snaží o to, aby čaro tradičnej rusínskej hudby z nášho regiónu objavili aj Slováci v iných častiach krajiny, ale chodieva tiež na výpravy za Rusínmi v zahraničí. A práve na takejto ceste vznikol základ pre krásnu skladbu Duje vitor, ktorá je preňho natoľko zásadná, že podľa nej nazval celý album.

"Skladba Duje vitor pochádza od Rusínov z Rumunska, z oblasti blízko ukrajinských hraníc. My sme tam boli s manželkou na takej expedícii pred dvoma rokmi. Dostali sme sa aj na jednu svadbu, tam som ju počul prvý raz a nahral som si ju na mobil. Páči sa mi preto, že je rusínska, ale nie z nášho kraja. Mojím cieľom je totiž dostať do nášho priestoru aj vzdialenejší rusínsky folklór. Ja som potom k hudbe napísal text," vraví Štefan Štec. Novinku dnes zverejnil spolu s pôsobivým lyric videom so smutnými zimnými zábermi zdevastovaných slovenských lesov. O réžiu videa sa postaral Jakub Mahdal z Jakobyfilms.


Spolupráca s Eddiem Stevensom

Rusínske slová pesničky korešpondujú s mystickým nádychom hudby a ospevujú najkrajší ľudský cit. "Spievam tam, že vietor raz prestane fúkať, strom sa prestane kývať, ale láska je večná. Je to silná metafora a chcel som tým textom povedať, že lásku si treba chrániť. Nielen tú partnerskú, ale aj lásku k prírode, rodisku. A treba veriť, že premôže všetko, je nekonečná, večná a prežije zlé obdobia, ktoré symbolizuje vietor a nakláňanie stromu. Keď moja manželka počuje túto pieseň, je vždy dojatá. Pripomína jej obdobie, keď sme potrebovali veľa nádeje a lásky, aby sme prekonali niektoré ťažkosti. Pre nás oboch je táto skladba veľmi osobná," dodáva Štefan Štec.

Sympatický folklorista je známy aj tým, že rusínskym ľudovkám dáva nový zvuk, aby oslovili i súčasné mladé publikum. Na tejto skladbe mu s tým pomohol Eddie Stevens, britský producent a manžel speváčky Jany Kirschner.

"Dal nás dokopy Peter Riava z Universal Music, hneď mu totiž napadlo, že by to mohlo fungovať. Priznám sa, že ja som bol spočiatku trochu opatrný, ale keď som zistil, že je to vlastne hudobník z kapely Moloko, ktoré som počúval skoro celú strednú školu, vedel som, že náš hudobný vkus môže byť podobný. Stretli sme sa potom v Prahe v štúdiu, sadli sme si, Eddie bol nadšený z hudby aj z môjho spevu. Ja som zas ocenil, že on sa dokázal na pesničku pozerať s nadhľadom, bez hudobných stereotypov. Podarilo sa mu aranžmánmi dokonalo vyjadriť pocity z textu, ktorý som napísal, ale vlastne aj z nádherného prostredia karpatských hôr. Myslím, že to vyšlo dobre," uzatvára Štefan Štec.

Pár dní pred zverejnením nového videa spevák predstavil svoje koncertné plány. Po veľkom záujme o koncerty v roku 2019 sa rozhodol v turné k novému albumu Duje vitor pokračovať aj na jar tohto roka.

Štefan Štec & Fajta Tour Jar 2020:

17. 4. - Martin
23. 4. - Trenčín
29. 4. - Vranov nad Topľou
2. 5. - Brezno
23. 5. - Stropkov

Vstupenky:  

Vypočujte si album Duje vitor na Deezeri:Redakciu Hudba.sk informovala Eva Sládková z agentúry Propaganda House. Text správy sme upravili.

Foto: Universal Music

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu