VIDEO: Pozrite si surferský klip o paralelných svetoch od českého dua teepee

České dream-popové duo teepee vydáva v piatok (31.1.) na berlínskej značke Springstoff svoj druhý album s názvom Where the Ocean Breaks, ktorý sa nahrával vo viedenských Aurora Studios v spolupráci s britským producentom Tomom O. Marshom. Deň pred albumom vychádza videoklip ku skladbe Parallel World, ktorý je v poradí už tretím singlom z nahrávky.

Producent albumu Tom O. Marsh v minulosti pôsobil v kapelách HVOB alebo IAMX. Pre oboch protagonistov teepee, Terezu Lavičkovú a Miroslava Patočku, bola spolupráca s ním veľkou inšpiráciou a významne sa prejavila na výslednej podobe albumu. "Tvorba albumu Where the Ocean Breaks, ktorá trvala zhruba rok a pol, pre nás bola transformatívna a to ako osobne, tak aj v kapelovej rovine. Tom nám ukázal iný prístup k tvorbe hudby, dal nám veľký priestor pre experimentovanie a veľmi trpezlivo nás celým procesom viedol," hovorí Miroslav.

Videoklip ku skladbe Parallel World pre kapelu natočilo britské štúdio Twin Fin, ktoré sídli v meste Falmouth na juhu Anglicka. Stojí za ním najmä talentovaný fotograf, kameraman a surfer Adam Watson, ktorého základnou víziou je prispievať k ochrane svetových oceánov prostredníctvom tvorby filmov, ktoré propagujú medzinárodné výhody chránených morských oblastí. "Adam sa vo svojej tvorbe snaží o oslovenie divákov prostredníctvom intímnych príbehov s dôrazom na detaily emocionálnych okamihov. Klik k našej skladbe Parallel World nie je výnimkou: rozpráva príbeh o nájdení paralelného sveta a vnútorného pokoja v obklopení oceánu a prírody," upresňuje Miroslav.


Album Where the Ocean Breaks vychádza 31. januára pod berlínskym labelom Springstoff. Z nahrávky boli už skôr zverejnené single Around It, Heavenly Gates a No Reason, ktorý zabodoval na populárnom Youtube kanáli Mr Suicide Sheep a bol zaradený do Spotify playlistu Indie Radar. 

Texty na albume sú o nádeji, zmierení, láske, zmenách, ale aj o nerovnostiach v spoločnosti a kontakte s prírodou. Niektoré zo skladieb popisujú veľmi ťažké osobné zážitky (Hazel Trees či Heavenly Gates), iné predstavujú kritiku súčasnej spoločnosti (Around It, No Reason či Starving Hands), témou ďalších je transformácia myslenia a životnej perspektívy (Parallel World a Running Around) a nechýbajú ani piesne o láske (Moonlight Rainbow, Closer, Only One či Halfway Gone). "Na albume predstavujeme jedenásť piesní inšpirovaných našimi osobnými zážitkami, skúsenosťami a príbehmi, ktoré sme prežili napríklad v Baskicku či ďalekej Indii," dodáva Tereza.


Krst nového albumu sa uskutoční 5. februára v pražskom Lucerna Music Bare, 3. februára teeepee zahrajú v brnianskom Kabinete múz a 7. februára Anděl Café v Plzni. 

Hoci ide o duo, v koncertnej zostave teepee funguje ako štvorčlenná kapela. V poslednom období sa sústredí najmä na koncertovanie v zahraničí. Okrem popredných showcasových festivalov ako Reeperbahn Festival v Hamburgu, Enea Spring Break v Poznani, Waves Vienna či Eurosonic Noorderslag v holandskom Groningene, kde skupina vystúpia len pred dvoma týždňami (17.1.), odohrali teepee aj ďalšie vystúpenia vo Veľkej Británii, Poľsku, Nemecku, Rakúsku či na Slovensku (Grape). Predskakovali známejším menám ako Seafret, Oh Wonder a doma napríklad na koncertoch Lenny či Emmy Smetana.


Duo teepee vzniklo v roku 2015 v Plzni a tvoria ho Tereza Lavičková a Miroslav Patočka. Zvuk tejto dreampopovej dvojice je definovaný predovšetkým zasneným spojením ženského a mužského vokálu (pripomínajúc The xx), akustickou gitarou a krehkými tónmi elektrickej gitary. Ich debutovú platňu Albatross a následné EP Mirrors produkoval Mikoláš Růžička (Piano, Republic of Two). Za rok 2018 boli teepee nominovaní medzi finalistami hudobnej iniciatívy Czeching Radia Wave.

Novinky kapely môžete sledovať na FacebookuInstagrameSoundcloude a ďalších sociálnych a hudobných platformách.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Zdeněk Neusar. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: David Broda

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu