Slovenský showcase na World Music Festivale bude vo Véčku so vstupom zdarma

World Music Festival v Bratislave ponúkne aj počas svojho štvrtého ročníka, ktorý sa uskutoční od 27. do 29. septembra, showcase program so slovenskými kapelami. Tento rok budú môcť návštevníci festivalu spoznať skupiny Roc'hann, Trojka Zuzany Homolovej, Michal Noga Band a Romanika, ktorá sa predstaví spolu s hosťami.

Pojem showcase, v doslovnom preklade "výkladná skriňa", je v hudobnej hantírke používaný pre podujatie, kde dostávajú šancu ukázať sa pred odborníkmi a profesionálmi z rôznych krajín interpreti a kapely, ktoré majú záujem presadiť sa v zahraničí. Bratislavský World Music Festival už od svojho vzniku zahŕňa do svojho programu takto koncipovanú prehliadku a pozýva zahraničných delegátov s úmyslom predstaviť im slovenské kapely. Významní hudobní profesionáli a novinári z oblasti world music a jazzu tak majú príležitosť bližšie spoznať slovenskú hudobnú scénu a osobne sa stretnúť s jej zástupcami v rámci koncertov aj konferencie.

Showcase sa v mnohom líši od bežného koncertu, na taký chodia zvyčajne poslucháči, ktorí už interpreta poznajú. Na festivalových showcase koncertoch to majú kapely ťažšie, pretože v krátkom čase musia presvedčiť delegátov o svojich kvalitách. Aj preto sú na koncertoch vítaní diváci, aby svoje obľúbené skupiny podporili. Koncerty sa uskutočnia v bratislavskom Véčku v sobotu a v nedeľu 28. a 29. septembra a vstup je pre všetkých zdarma.

V sobotu vystúpi skupina Roc'hannTrojka Zuzany Homolovej a v nedeľu Michal Noga Band a skupina Romanika s hosťujúcim huslistom Stanom Palúchom, ktorý je producentom jej albumu, a cimbalistom Marcelom Comendantom. Zmena oproti minulým rokom je v širšom žánrovom zábere. Nakoľko na Slovensku figuruje niekoľko výnimočných ľudových súborov a umelcov, ktorí sa venujú ľudovej hudbe, dostane tento rok priestor aj Michal Noga so svojou skupinou.


World Music Festival ponúkne bohatý trojdňový program, kde okrem spomínaného showcasu slovenských interpretov čakajú divákov aj koncerty interpretov ako Aziza Brahim zo Západnej Sahary, sestry M. Lalitha a M. Nandini z Indie, legendárnej skupiny Canzoniere Grecanico Salentino s modernou interpretáciou juhotalianskeho štýlu pizzica, oceňované arménsko-turecké duo Vardan Hovanissian & Emre Gültekin či úspešného argentínskeho umelca Rumbo Tumba.

Prečítajte si tiež: World Music Festival Bratislava už po štvrtýkrát ukáže, že hudba nepozná hranice

Súčasťou festivalu sú aj ďalšie podujatia - medzinárodná odborná konferencia, workshopy, prednášky, afterpárty a ďalšie, určené odborníkom aj širšej verejnosti. World Music Festival získal minulý rok ocenenia Najlepší nový festival a  Najlepší malý/stredný festival spomedzi 20 etnofestivalov na svete v ankete Transglobal World Music Chart. Vstupenky na festival sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Pozrite si video z minulého ročníka:


Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska nadácia, Národné osvetové centrum, Véčko, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu, Taliansky inštitút a ďalší. Záštitu nad festivalom má primátor Bratislavy p. Matúš Vallo. 

Vstupenky:  

Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke podujatia worldmusicfestival.sk.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu