Fedor Frešo, Spomienkový koncert II: Piesne z kolovrátku. Tak znel oficiálny názov nedeľného večera, kde slovenskí hudobníci počas troch hodín v Ateliéri Babylon po roku opäť vzdali hold viac než 50-ročnej kariére skvelého basgitaristu, ktorý sa do dejín slovenskej hudby zapísal hlavne spojením s legendárnym spolkom Collegium Musicum.

Tak ako sme informovali už pred podujatím, súčasťou večera bolo aj uvedenie nového albumu Gastronimic Pleasure a odovzdanie ceny Fedora Freša, ktorej laureátom sa vo fanúšikovskom hlasovaní stal Andrej Šeban.

Meditačné intro

Publikum, tvorené prevažne starými kamarátmi, obdivovateľmi a hudobnými kolegami Fedora Freša, sprevádzal programom herec Alexander Bárta, tentokrát v úlohe konferenciéra. Bez zbytočne dlhých príhovorov na pódiu ako prvú privítal bigbítovú legendu Meditation Four. Kapela vedená dvomi sivovlasými pánmi, minuloročným prvým držiteľom spomínaného ocenenia Jozefom Barinom a Petrom Koreňom, si strihla hodinový koncert, pričom dvojicu dlhoročných členov doprevádzal gitarista Peter "Peci" Uherčík a jeho dcéra Karolína na bicích.

Klobúk dole pred pánmi v rokoch, ich hudba má stále silný odkaz a energiu, čo by ale nebolo možné bez kvalitných textov a zvuku. Zahrali všetky podstatné skladby ako Šťastie, Javisko, Obyčajné blues, Na pohrebe lotra (s výborným nadčasovým textom Kamila Peteraja) a Purpurový smútok. Kvôli poslednej z nich dostali za komunizmu zákaz vystupovať, čo Barina spomenul aj v predhovore.

"Toto je pieseň, kvôli ktorej sme nemohli ísť do telky ani do rádia," vyhlásil. "A už ani nepôjdete," ozvalo sa pohotovo z publika, čo rozosmialo ľudí v hľadisku aj samotných hudobníkov. Možno trochu krutá hláška, ale vo mne evokovala to, že staré krivdy sú zabudnuté a sme radi za to, že sme ich mohli vidieť naživo teraz. Milým prekvapením pre mňa bola bubeníčka Karolína Uherčíková, ktorá si kvalitne plnila úlohu za bicími a sálala z nej príjemná energia - kombinácia oduševnenia a mladosti, ale aj sympatického rešpektu k skúseným spoluhráčom.

Jozef Barina a Peci Uherčík, spomienka na Fedora Zdroj: Evička KorbeľováJozef Barina a Peci Uherčík (foto: Evička Korbeľová)

Fresh-o

V druhej fáze večera, o ktorého dramaturgiu a organizáciu sa postarali Frešovi synovia Viktor a Fedor mladší, sa predstavila jedinečná zostava hudobníkov s kombináciou repertoáru Prúdov, Collegia Musica a Fermaty. Otcovu basgitarovú rolu si zastal Fedor Frešo ml., na gitare hral Fero Griglák, za bicími sedel Igor "Teo" Skovay, na Hammonde kúzlil Vladislav "Slnko" Šarišský a na ďalšie klávesové nástroje hral Peter Preložník. Spievané skladby, ktoré boli v programe zaradené s cieľom ukázať tvorbu Fedora Freša v inom svetle, si podelili Pavol Hammel, Marcel PalonderĽudovít Nosko. 

Nemôžem si pomôcť, ale tá hudba je skutočne fresh. Keď sa na začiatku ozvalo Griglákovo sólo z Piesne z kolovrátku, ktorej názov zaštítil celý večer, nebol som zrejme jediný, kto mal zimomriavky. A postupne to v podstate len gradovalo. Či už išlo o Strange Theme, If You Want to Fall, Zvonky zvoňte či záverečný prídavok Keď odchádza kapela, rozplynuli sa moje pochybnosti o zmysluplnosti opakovaného spomienkového večera venovaného asi najznámejšiemu slovenskému "sidemanovi". Veď prečo nie? Materiálu je nespočetne veľa, je to nadčasová hudba a raz ročne sa vrátiť späť v čase a pochopiť silu tejto extrémne nadčasovej tvorby je skutočne extatické.

krst albumu Gastronomic Pleasure Zdroj: Evička KorbeľováKrst albumu Gastronomic Pleasure (foto: Evička Korbeľová)

Krstenie a ocenenie

Súčasťou večera bol aj spomínaný krst a odovzdávanie ocenenia. Album Gastronomic Pleasure pokrstila sestra hudobnej legendy Gea Frešová a nový držiteľ Ceny Fedora Freša Andrej Šeban, ktorým pritom okrem Alexandra Bártu asistovali aj vydavateľ Pavol Maruščák (Pavian Records) a Viktor Frešo. Netradičný názov výberovky si žiadal aj originálnu tekutinu, ktorou bolo CD v uvoľnenej atmosfére pokrstené. Bol ňou nálev z "kvašákov", ktoré zaváral samotný Fedor Frešo.

Gastronomic Pleasure je zberateľsky hodnotná novinka, keďže synom Fedora Freša sa nej podarilo vydať piesne piatich významných skupín, v ktorých hudobník pôsobil - The Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermata a Modrý efekt. Vo všetkých dvanástich skladbách Fedor Frešo hrá a v troch dokonca i spieva. Aj preto bol program koncertu postavený viac na spievanej tvorbe než tomu bolo v prípade minuloročného prvého spomienkového koncertu. "Vnímali sme to ako výzvu ukázať inú polohu tvorby nášho otca," povedal Viktor Frešo.

"Som rád, že som to dostal takto. Collegium Musicum aj Fedor Frešo bol v mojom živote veľmi dôležitý," povedal Andrej Šeban po prevzatí ocenenia a v príhovore zaspomínal na osobnú skúsenosť s Collegiom. V roku 1997 s legendárnou kapelou absolvoval koncertné turné, z ktorého vznikol aj live album. "Jeho part v Si nemožná doteraz považujem za jednu z najsilnejších vecí," uviedol. V značne osobnom tóne podal aj spomienku na svoju návštevu u Frešovcov. "Až u Fedora doma som pochopil, čo to znamená mať rodinný život. Prechádzal sa doma medzi rodinou a pekne hlasno pomedzi to prdel," zaspomínal si so smiechom. 

Skvelý večer fanúšikom okrem iného pripomenul, že piesne, ktoré počas neho zazneli, už nikdy nebudeme počuť v pôvodnom šate, resp. obsadení. S odchodom Mariána Vargu a Fedora Freša už navždy pôjde len o interpretácie. Ale ako Palonder v If You Want to Fall, tak aj Fedor ml. na basgitare a Slnko na klávesoch dokázali ponúknuť silnú emóciu a viac než dôstojne pripomenuli odkaz zosnulých umelcov. Ako sľúbili organizátori, fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na tretí ročník podujatia. Opäť bude načasovaný na výročie narodenia Fedora Freša, teda na začiatok januára 2021.

Autor: Michal Húska
Titulná fotografia: Viktor Szemzo

Súvisiaci interpreti: Collegium Musicum