Začiatok augusta v širšom centre Budapešti neodmysliteľne patrí Sziget festivalu. Tento rok počas siedmich dní prilákal rekordných 565-tisíc fanúšikov z viac ako 100 krajín sveta. Ponúkol im žánrovo pestrý lineup a množstvo sprievodného programu, a zároveň v rámci "revolúcie lásky" nenásilne vyzdvihoval hodnoty ako ekológia či ľudské práva.

Po minuloročnom vydarenom 25. ročníku vyvolal množstvo očakávaní ohlásený predaj majoritného balíka akcií americkej spoločnosti Providence Equity Partners. Tá nakoniec priniesla viacero benefitov, napríklad v podobe zvučných mien headlinerov, ktorých táto globálne pôsobiaca firma bookla aj na iné festivaly patriace do jej siete (napr. barcelonský Sónar - Gorillaz, Bonobo...). 

Nový väčšinový investor (zatiaľ) neznamenal výraznú zmenu v spôsobe organizácie a manažmente podujatia. Isté drobnosti sa však našli, a to najmä v pozitívnom svetle. Komfort pri platení priniesla platba cez čip priamo na festivalových náramkoch, ktoré sa dali nabíjať kreditom. Novinkou bola možnosť kontroly kreditu a jeho nabitia cez aplikáciu. Zo skúseností Slovákov, ktorých sme stretli, však fungovalo aj bezkontaktné platenie cez klasickú platobnú kartu (a to nielen hlavného kartového partnera). Festivalový náramok zároveň len tak ľahko nestratíte, čo je ďalšia výhoda oproti dobíjacím kartám z predošlých ročníkov.

Novinkou boli aj nové "cesty", resp. prechody naprieč celým ostrovom, ktoré obrovský dav rozptýlili rovnomernejšie. Aj napriek rekordnému množstvu Szigeťanov na ostrove sa tak dalo areálom presúvať bez väčších zdržaní. Samozrejme, v okolí hlavného pódia pri vystúpeniach headlinerov to bolo oveľa náročnejšie, ale s tým sa počíta aj na omnoho menších podujatiach. Pozitívom boli otvorené bočné vstupy do veľkokapacitných stanov, ktoré už nepriniesli sklamanie, že sa na vystúpenie obľúbenej kapely nedostanete. Drobná zmena v komunikácii festivalu sa od hlavného loga (Ostrov slobody) presunula k ďalším pozitívnym posolstvám, ktorým dominovala najmä láska (Love revolution).

Sziget 2018 Zdroj: PR / Szigetfestival.comPozrite si veľkú fotogalériu zo Szigetu 2018

Ako počas stretnutia s novinármi podotkol riaditeľ Szigetu Tamás Kádár, lineupom sa organizátori snažia prispôsobovať súčasnej dobe a generácii, ktorá má iné preferencie ako tie predchádzajúce. Práve z tohto dôvodu zrejme tento rok absentovalo viac rockových a metalových kapiel, ktoré v minulosti zastávali aj miesta headlinerov. V každom prípade bol však program celkom rozumne vyvážený a aj milovníci gitár si počas festivalu prišli na svoje. Pochopiteľne, ak niekto iné žánre nepočúva, Sziget už nie je preňho to pravé orechové. Má však na výber spomedzi "hard & heavy" festivalov, ktorých je v strednej Európe pomerne dosť.

Aj keď pre väčšinu návštevníkov pri rozhodovaní stále dominujú headlineri, na Szigete sa možno spoľahnúť na to, že aj ostatný program je tiež veľmi silný. Dokonca niekedy v intenzite zážitkov predčí aj samotné dianie na hlavných scénach. Podobne ako v prípade slovenskej Pohody, aj organizátori Szigetu na menšie pódiá vyberajú mnohé klenoty, ktoré bežný poslucháč nepozná, no zážitok z novej objavenej hudby je o to silnejší. Šírka umeleckého spektra, z ktorej si návštevník môže vybrať, je naozaj unikátna a ani na samotné preskúmanie celého festivalového areálu nestačí stráviť na ňom pár hodín počas jedného dňa.

Silný začiatok a čakanie na kráľa

Úvodný deň - streda 8. augusta - sa niesla v programe najmä v hip-hopovom duchu na čele s mnohými cenami ovenčeným americkým raperom Kendrickom Lamarom. Otvárací koncert na hlavnom pódiu však odpálila popová senzácia posledných rokov Clean Bandit, na rozdiel od slovenského koncertu v plnom zložení. Líderka kapely Grace Chatto počas vystúpenia často kýchala, takže je pravdepodobné, že štvrtkový koncert v Seredi vynechala práve kvôli chorobe. Kapela zahrala všetky svoje zásadné hity ako Rockabye, Symphony alebo Rather Be a sviežim tanečným koncertom návštevníkov nabudila na večer.

Pomyselným predskokanom hlavnej hviezdy bol britský raper Stormzy. Prvé väčšie úspechy zožal v roku 2014, následne sa dostal do zoznamu nominovaných umelcov v prestížnej ankete BBC Sound of 2015. Svoj energický flow a hudobnú produkciu servíroval tak intenzívne, že prekonal atmosféru Clean Bandit a posunul latku ešte vyššie. Dokonca sa počas jeho koncertu pod pódiom objavll mosh pit - fenomén známy skôr z punkových a metalových koncertov.

Stormzy, Sziget 2018 Zdroj: PR / Szigetfestival.comStormzy s fanúšikmi na Szigete 2018

Hneď v úvodných hodinách Szigetu sa predstavil aj prvý zástupca slovenskej scény. V súlade so zvyškom stredajšieho programu išlo o  hip-hopové meno - Strapo s dvorným dídžejom Spinhandzom dostali na Europe Stage celkom slušný čas a prišli ich podporiť stovky fanúšikov. Prevažne Slovákov, vrátane prominentnej podpory od Majka Spirita, Pil C a Jara Slávika, ale v hľadisku nechýbali ani "náhodní okoloidúci" rôznych národností, ktorí sa nechali strhnúť atmosférou. Vrcholom Strapovho setu bol takisto mosh pit (počas skladby Dekel), ktorý sebavedome odštartoval samotný raper, keď zišiel do davu, nechal sa ním obkolesiť. Palec hore za takýto prístup. Vystúpenie malo grády a určite si mnohí odniesli parádny zážitok.

O pol desiatej večer už boli desaťtisíce návštevníkov nastúpené na očakávanú šou Kendricka Lamara. Museli však prečkať vyše 40-minútové meškanie, ktoré údajne spôsobili technické problémy s odposluchmi na pódiu. "Kung-Fu Kenny" predviedol to, čo najlepšie vie, i keď ho fanúšikovia na iných pódiách určite videli už aj v lepšej forme, resp. s lepšie nazvučenou kapelou. Tú okrem toho ani nebolo veľmi vidieť, koncept The Damn Tour totiž hudobníkov "skrýva" po stranách obrieho pódia, na ktorom väčšinu času vidieť iba samotného rapera.

Celý koncert navyše pôsobil, akoby sa snažil vtesnať 90-minútovú šou do necelej hodiny, ktorá zostávala do konca vystúpenia. A hoci sa koncert o pár minút predĺžil, prídavok už kvôli nočnému kľudu mohol zaznieť len s výrazne nižšou hlasitosťou. Lamar však ocenil energiu, ktorú mu ľudia dali a krátko pred odchodom z pódia prisľúbil, že sa vráti. Szigeťanom má čo vynahrádzať, pre krátkosť času aj problematický zvuk to nebol tak suverénny a veľkolepý koncert, aký určite dostali fanúšikovia na iných jeho zastávkach jeho aktuálneho turné. Aj vďaka fanúšikom, ktorí mnohé z jeho starších textov poznali naspamäť, však pod pódiom vládla atmosféra, akú široko ďaleko len tak nezažijete.

Sziget 2018 počas koncertu Kendricka Lamara Zdroj: PR / Szigetfestival.comPohľad z výšky na Sziget a Budapešť v pozadí počas koncertu Kendricka Lamara

Bližší kontakt a splnené sny

Ďalší horúci deň priniesol na hlavný stage opäť inú kombináciu žánrov. Škoda, že v dave pod pódiom oproti  minulosti chýbali rozprašovače vody. Inteligentnú elektroniku priniesol aj Slovákom dobre známy Bonobo. Jeho premiéra na hlavnom pódiu Szigetu pri západe slnka mala svoje čaro. Silný zvukový výkon hlavnej scény mu pridal na energii, viac by sa však hodil do nočnej časti programu alebo na krytú scénu, kde by vynikla intimita jeho tvorby. Nechýbali skladby ako Kiara, Kerala, či Cirrus, po ktorých bol každý fanúšik určite spokojný. 


Aj samotné hviezdy pochopili, že nastupujúcej generácii fanúšikov nestačí len pohľad na idol z davu. Mnohí umelci svoj program už prispôsobujú tak, aby priniesol aj čo najväčší kontakt s publikom. Na to stavila aj kapela Gorillaz, ktorej vystúpenie malo viacero silných a prekvapivých momentov. Hneď v úvode koncertu zišiel Damon Albarn k predným radom, aby v objatí davu zaspieval skladbu Rhinestone Eyes.

Zostava očarila tučnou prehliadkou žánrov od alternatívneho rocku, cez prvky soul housu, až k hip-hopu. Albarn si pritom na pomoc zobral okrem silnej vokálnej skupiny aj niekoľko raperov. Napríklad v singloch Feel Good Inc a Dirty Harry atmosféru umocnili, no pri hite Clint Eastwood dav počúval iba reprodukovaný hlas. Cesta medzi ľudí nechýbala ani počas skladby Hollywood. Celé vystúpenie možno zaradiť určite k tým lepším počas týždňa. 


Intenzívne stretnutie s idolom zažili aj obdivovatelia Lany del Rey. Americká kráľovná melanchólie vytvorila na pódiu vďaka dekoráciám inšpirovaným z jej krátkeho filmu Tropico svoj vlastný svet. Introvertne pôsobiaca hviezda z neho zaspievala skladbu Gods And Monsters. Silu jej výpovede umocnili aj čierno-biele zábery na bočných LED stenách. Na hlavnej pódiovej obrazovke boli zase premietané efektné vizualizácie a niektoré klipy. Možno to bolo práve premiérovým vystúpením na Ostrove slobody, že sa Lana vybrala aj medzi fanúšikov. Od nej by to pritom čakal asi málokto. Prekvapila aj tým, že okrem podaní rúk neváhala urobiť si s fanúšikmi niekoľko selfie, či podpísať platňu, niektorým dokonca venovala bozk. Takáto intenzita prirodzene vyvolala v dave silné emócie a na mnohých bolo vidieť slzy šťastia.

Speváčka ponúkla prierez celou svojou tvorbou. Pri skladbe National Anthem  atmosféru vynikajúco dopĺňal videoklip, v ktorom vzdala poctu hollywoodskej ikone  Marilyn Monroe. Lana skladbám svojím hlasom pridala nový rozmer, umožnila divákom počuť, ako vníma svoje texty. Aj náhodných zvedavých návštevníkov určite presvedčila skladbami ako Born To Die, Summertime Sadness alebo Video Games, z ostatného albumu Lust for Life zaznela napríklad White Mustang.

Prekvapivým momentom bola skladba The Blackest Day, ktorú zaspievala a cappella, a následne sa v piesni Yayo predviedla aj hrou na gitaru. V dave sme stretli aj niekoľko Čechov a Slovákov. Páru z Čiech sa od speváčky pri jej "výlete" pod pódium podarilo získať podpis na platni. Pikoškou zo zákulisia je, že si Lana na odchod z festivalu vybrala namiesto bežného výjazdu zo zákulisia východ cez novinársku zónu, čím trochu skomplikovala prácu niektorým kolegom. Organizátori totiž za žiadosť manažmentu speváčky vyprázdnili celý press office.

Lana Del Rey, Sziget 2018 Zdroj: Dávid HankoLana Del Rey na Szigete 2018 (foto: Dávid Hanko)

V sobotu prišiel rad aj na vystúpenie ďalšieho slovenského interpreta. Spevák a skladateľ Peter Aristone má na konte iba dve nahrávky 19 Days in Tetbury (2014) a Gold EP (2016), no už stihol ukázať, že jeho tvorba má potenciál zaujať aj medzinárodné publikum. Na Szigete sa mu to však príliš nepodarilo, podporiť ho prišli najmä slovenskí a českí návštevníci. Odohral pre nich príjemný koncert, ktorý sa dokonale hodil k letnému počasiu, a zaujal aj vďaka spojeniu s kontrabasom. 


Intímny až relaxačný hudobný zážitok počas horúcej soboty priniesla Lianne La Havas, ktorej charizmatický hlas a gitara stačili na to, aby ovládla hlavné pódium. Mladá Londýnčanka začínala ako vokalistka u (vtedy) známejšej kolegyne Palomy Faith, neskôr bola tiež nominovaná na BBC Sound of 2012, čo ju vynieslo do povedomia širokej verejnosti. V tom istom roku s debutovým albumom Is Your Love Big Enough? zožala úspechy aj mimo rodnej Británie. Speváčka dodala fanúšikom energiu pred hudobne najsilnejším večerom tohtoročného Szigetu.

Energia na rozdávanie

Každoročným návštevníkom Ostrova slobody je skupina Bastille už dobre známa. Tento rok odohrala jedno zo svojich najlepších vystúpení. Silný charizmatický hlas a energické pohyby lídra Dana Smitha a samozrejme známe hity ako Pompeii alebo Of the Night rozprúdili atmosféru v dave na maximum. To, čo nasledovalo ďalej, však predčilo všetko predtým a aj potom. Reč je o headlinerovi sobotnej noci, kapele Mumford and Sons.

Organizátorom bolo vyčítané slabé zastúpenie "poctivej gitarovej muziky" v lineupe, čo príchod tejto úspešnej folk-rockovej zostavy absolútnym spôsobom "zahojil". Už len prvý výkrik speváka Marcusa Mumforda dal v sekunde najavo, že táto šou bude mať veľkú silu. Na úvod vystúpenia sa kapela presunula aj s nástrojmi do predného výbežku priamo pred fanúšikov, čím si dav automaticky získala. Špeciálne v srdci Budapešti navyše odpremiérovala novú pesničku See a Sign a prvýkrát naživo odzneli aj Woman a Guiding Light.

Zážitok ešte viac umocnili najmodernejšie svetelné technológie a výbuch konfiet pri hite The Cave a tiež počas skladby Little Lion Man, ktorú hudobníci opäť zahrali v prednej časti pódia, obkolesení davom. Kapela má prácu s publikom naozaj na vysokej úrovni. Silným momentom bola napríklad skladba Ditmas, počas ktorej smerom k pódiu putovala červená svetlica, až sa napokon dostala do rúk lídra skupiny. Čerešničkou na torte bolo hosťovanie Lianne La Havas, ktorá si prišla s chlapcami strihnúť pieseň Awake my Soul. Krásne im to spolu ladilo. Hitovku I Will Wait zase možno označiť za hymnu tohto ročníka. Toľko eufórie v dave som za pár rokov pravidelného navštevovania Szigetu veru ešte nevidel. Aj počas ďalších dní pri náhodných rozhovoroch s inými Szigeťanmi rezonoval najviac práve tento koncert.

fanúšikovia na koncerte Mumford and Sons Zdroj: PR / Szigetfestival.comMumford and Sons na Szigete 2018

Energia a talent, takto by sa dal vystihnúť koncert speváčky Dua Lipa, ktorý bol ďalším z vrcholov Szigetu. Jej vystúpenie malo všetko, čo od popovej speváčky možno očakávať. Kvalitný spev, živelný tanec, pestré vizualizácie, kvalitnú kapelu... Na svoj vek (o pár dní oslávi len 23. narodeniny) ovládla v nedeľu hlavný stage úplne s prehľadom. Viac sa o jej koncerte dočítate v samostatnom článku.

Mladíckej energie mal na rozdávanie aj kanadský idol dievčenských sŕdc Shawn Mendes. Tento iba 20-ročný talent prilákal zástupy dievčat, ktoré boli pod pódiom nastúpení už niekoľko koncertov pred jeho vystúpením. Niektoré to však fyzicky na rozpálenom slnku nezvládli a z davu im pomáhali záchranári. Zopár z nich sa dokonca bránilo aj pred záchranou, pretože im došlo, že dané miesta, na ktorých stáli hodiny, už neobsadia.

Spevák nedávno vydal eponymný album, z ktorého ponúkol niekoľko hitov ako Nervous, Youth alebo veľmi vydarenú Lost in Japan, ktorá zaznela už v úvode koncertu. Svojim fanúšičkám sa o zážitky postaral hneď niekoľkokrát, keď zišiel dole pod pódiom. Je jasné, že napriek mladému veku vie, ako očariť nežnejšie pohlavie. Stačilo vyzliecť košeľu a fanúšičky boli doslova vo vytržení. Aj napriek tomu, že jeho cieľová skupina je jasná, šlo o príjemný koncert plný hitov ako Mercy, Stitches alebo Treat You Better. V porovnaní s koncertom svojej takmer rovesníčky z predošlého dňa však Mendes až tak "na prasknutie" priestor pred hlavným pódiom nenaplnil.


Unikátne zážitky

Komunita domácich návštevníkov si cez stránku festivalu  na sociálnej sieti pomáhala praktickými tipmi a radami, ale aj prezradili, kde sa tento rok konala tajná párty, na ktorú bol vstup cez ToiToi-ku. Tento nevšedný zážitok si tak mohli užiť bez dlhého hľadania viacerí záujemcovia. Atmoška tam bola naozaj exkluzívna.

Jedinečný zážitok ponúka Sziget dokonca aj mimo samotného ostrova. Ide o Sziget Boat party na lodi, ktorá každý deň krátko poobede odplávala priamo z ostrova do centra Budapešti. Ide v prvom rade o tanečnú párty, preto ju možno odporučiť najmä priaznivcom elektronickej hudby. Zároveň sa však táto plavba oplatí aj z čisto turistického hľadiska. Vidieť majestátny parlament, prípadne ďalšie historické pamiatky, a pritom buď len tak sedieť na kreslách alebo sedacích vakoch, alebo s pivom v ruke hopsať na streche a kývať ľudom na mostoch, je zážitok, na ktorý len tak nezabudnete. V útrobách trojposchodovej lode Europa nájdete aj klimatizované oddychové miesta s X-boxmi, prípadne spoločenské miestnosti. Nápoje aj drobné občerstvenie možno kúpiť rovnako ako na ostrove. Vychutnávať si pohľad na čarovnú Budapešť a jej zákutia priamo z Dunaja určite stojí za to.


Vychýreným zážitkom bolo aj podľa slov programového riaditeľa festivalu  Józsefa Kardosa Varieté s názvom FAMEfatale (DE) v stane Magic Mirror. V prvé dni bolo potrebné isť aj 30 minút vopred, inak sa kapacita beznádejne zaplnila a skúsiť šťastie bolo možné už iba ďalší deň. Komediálno-akrobatické vystúpenie malo v sebe elektrizujúcu atmosféru, publikum to umelcom na oplátku vrátilo vrúcnymi ováciami. Dychberúce akrobatické vystúpenia na tyči alebo lanách striedali humorné scénky. Miláčikom publika sa stal iba 19-ročný akrobat, ktorý dokonale zvládol náročné kúsky na lanách. 


V posledný deň sa Sziget otriasal v základoch vďaka búrke, ktorá po šiestich dňoch plných horúčav a prachu priniesla ochladenie, ale aj vďaka účasti indie-rockerov Arctic Monkeys. Opäť si tak prišli na svoje milovníci gitaroviek, ktorým kapela naservírovala až 21 skladieb. Najviac ich zaznelo z ostatných dvoch albumov - šesť piesní ponúkli z úspešného albumu AM z roku 2013 a o jednu menej z kontroverzne prijatého albumu Tranquility Base Hotel & Casino, ktorý vyšiel v apríli tohto roka.

Ako sa dalo čakať, bol to celkom slušný kontrast, keďže novinky stavajú viac na zaujímavom zvuku a atmosfére ako na úderných refrénoch a silných melódiách. Aj atmosféra v publiku bola preto vlažnejšia, než by sa pri koncert headlinera posledného dňa očakávalo. Možno fanúšikov až príliš schladil dážď, ktorý našťastie pred koncertom ustal. Nálade nepomohla ani frajerská odmeranosť frontmana Alexa Turnera, ktorý až na pár fráz toho smerom k publiku veľa nenahovoril. Záver v podobe hitov I Bet You Look Good on the Dancefloor a R U Mine? si však jeden z najväčších davov tohtoročného Szigetu užil naplno.

Tento rok bolo možné na Szigete zažiť spolu 573 koncertov a vyše tisíc predstavení. Program sa uskutočnil na 60 scénach, na ktorých vystúpili umelci zo 63 krajín sveta. V rámci návštevnosti Sziget prekonal svoj rekord z roku 2016, za celý týždeň sa na ňom "premlelo" 565-tisíc Szigeťanov, pričom maximálna denná kapacita bola 100-tisíc ľudí, čo z ostrova slobody urobilo piate najväčšie mesto Maďarska. Dôraz na kultúrnu rozmanitosť a pestrosť programu robia zo Szigetu jagavý drahokam medzi európskymi festivalmi, ktorý sa určite oplatí zažiť na vlastnej koži. Prvé mená budúcoročného festivalu budú známe čoskoro. Čo je jasné už teraz, je dátum: zapíšte si do kalendára 7. - 13. augusta 2019.

Autor a video: Martin Laškovský
Foto: Dávid Hanko + PR / Szigetfestival.com

Súvisiaci interpreti: Lana Del Rey, Mumford & Sons