Košice privítali "svojho" Štefana Šteca plným kotlom a horou nadšenia

Na festivalovom pódiu Leta v Kulturparku sa 23. júla predstavil Štefan Štec, sprevádzaný kapelou Fajta. Koncert bol zameraný na jeho ostatný album Duje vitor, ktorý vyšiel tesne pred prvým lockdownom. Ide o žiadaný titul, ktorého kvality si fanúšikovia majú možnosť vychutnať aj na aktuálne prebiehajúcom turné s názvom Letné koncerty 2021.

Štefan Štec má na konte dve platne, niekoľko singlov a spoluprác, angažuje sa ako folklorista a umelecký vedúci. Jeho rodným mestom sú Košice, ktoré boli na "svojho človeka" poriadne zvedavé. Hoci sa v Kulturparku zišlo početné publikum, v areáli panovala rodinná atmosféra. Nevadilo ani to, že mnoho ľudí muselo uprednostniť polohu v stoji. Ako sa však ukázalo neskôr, práve táto poloha je na koncertoch Štefana Šteca najideálnejšia.


Talenty z východu

Štefana sprevádzalo sedem muzikantov, tvoriacich formáciu Fajta. Kapela pôsobila od prvého momentu sebaisto. Počas takmer dvoch hodín spôsoboval Štefanov pevný hlas zimomriavky, znásobené ešte mohutným štvorhlasom. Primášom Fajty je huslista Dominik Maniak, vedúci muzikantov k strhujúcim výkonom. Bolo veľmi ťažké zladiť obrovskú a pestrú paletu nástrojov (cimbal, viola, akordeón, druhé husle, kontrabas, klávesy, akustickú gitaru a bubon), ale medzi členmi fungovala priateľská chémia i precízna synchronizácia.

Vyberalo sa najmä z playlistu platne Duje vitor, ktorá predstavuje v porovnaní s debutom Poleťiv by´m na kraj svita istý posun. Silným momentom koncertu sa stali piesne, maľované pochmúrnejšími farbami. "Táto skladba pochádza z 1. svetovej vojny, kedy boli niektoré miesta severovýchodného Slovenska vypálené. A potom sa čudujeme, že v tom regióne skoro nič nie je," uviedol spevák smútočne ladený kus Plyve kača. V podobnom duchu sa niesol zadumaný titul Pid obločkom s dominantným klavírom. V takýchto i ďalších pomalých skladbách najprenikavejšie vyniklo Štefanovo neobyčajné hlasové nadanie.

"Čuľi sce, že Gott umar? Aspoň že vy ešče furt žijece," napísala v roku 2019 na fanpage jedna pani. Od ikonického speváka má Štefan v repertoári Rozprávkový dom, ktorý znie v jeho podaní civilnejšie a svojsky. Sympatický muzikant si osvojil aj krásnu rusínsku baladu Horila sosna palala či Na Ukrajiňi, čo je v podstate swingová pieseň z 50. rokov. Ohlas mal aj kus inšpirovaný ča-ča (Kolo ryčky) alebo valčíkom (Ked ja nadešol do kraja), ktorý Štefan nahrával s Ľudovou hudbou Stana Baláža.

Pri hre celej kapely pútali na seba pozornosť všetci aktéri, no keďže išlo o akustické nástroje, zvuk sa nezlieval a nedunel, ako to často býva v prípade elektrifikovaných zoskupení. Práve preto sa muzikanti museli viac snažiť – fakticky sa nemali za čo ukryť. A zapotili sa najmä v rýchlejších kusoch typu Báči Jašov, Ideme ideme, Oj Maryčko, apod. Energia, prúdiaca z pódia, nemohla nechať ľudí, ktorí hnali kapelu aplauzom, výkrikmi a piskotom, chladnými. Sympatické bolo to, že Štefan s kapelou sa publiku klaňali takmer po každej piesni.


Hlboké korene

Aby si hlasivky a končatiny mohli odpočinúť, prišla na výpomoc tanečná zložka. Ako prvá sa predstavila tancom so Štefanom jeho manželka v skladbe Zahrajce hudaci/Mila moja. Po nej nasledoval blok tanečnej skupiny Bardfa, ktorá sa prezentovala náročnou choreografiou. "Skupina aktuálne pripravuje program Planéta Bardfa. Ale aby som sa pochválil i ja, náš folklórny súbor Hornád získal dve laureátstva za program Veci čo sa dejú," vyzdvihol Štefan svojich kolegov zo súboru, ktorí mu mávali z publika.

Štefan spolupracuje aj s ďalšími hudobníkmi. S Janou Kirschner naspieval brilantnú pieseň k seriálu Slovania, rytmicky pulzujúcu Ľubov neumerať. S Peter Bič Project pripravil skladbu Za rána za rosy. "Autorkou je poľská skladateľka Katarzyna Gärtnerová, ktorá ju napísala pre muzikál Na skle maľované," uviedol pieseň Štefan. Slovenskú verziu Za ránky za rosy kedysi naspieval Michal Dočolomanský a s úctou k jeho originálu predviedol Štefan svojský pohľad na vec tak, ako je to v podstate u všetkých jeho úprav (rusínskych i nerusínskych) songov.

Nejde o nič neobvyklé, keď sa starým skladbám šijú nové aranžmány, treba však zachovať istú mieru autenticity a pôvodného ducha. Inak by mohlo tradičné umenie devalvovať, čo sa môže povrchným prístupom ľahko stať. Súčasné generácie majú tiež svoje vlastné videnie. "Raz po koncerte mi jeden človek povedal, že najlepšia skladba bola tá o hulení," uviedol spevák titul Sam pju. Vysvetlil, že "hulaju" znamená v rusínčine "zabávať sa", čo je aktivita, ktorá Rusínom podľa textu ide dobre od pondelka do nedele.

Fajta a Štefan Štec si z rúk Tomáša Karpela z vydavateľstva Universal Music prevzali platinovú platňu za predaj fyzických/digitálnych nosičov a streamovanie albumu Duje vitor. Po odovzdaní prišlo na rad kvarteto pozostávajúce z Duje vitor, Urviala sa struna, Do domu do domu a Zaspivajme sobi. Večerné zimomriavky sa objali s dojatím, až mal nejeden návštevník slzy na krajíčku. Nostalgicky sme si spomenuli na čosi dávne, hlboko zakorenené v nás a po neopísateľných pocitoch mohla nasledovať už len hlboká poklona a búrlivé ovácie.

Svoju úlohu určite zohralo otvorené, prírodné prostredie, svetelná dekorácia, smäd po umení, resp. fakt, že Štefan s kapelou hrali prakticky na domácej pôde, na ktorej mali plnú podporu. Rovnako nespochybniteľné je však aj inštrumentálne majstrovstvo, zapálenosť pre folklór, profesionálna znalosť "problematiky" a hlasová ekvilibristika hlavného aktéra. To všetko prispelo k zážitku, ktorý sa v skromných východniarskych pomeroch právom môže zaradiť medzi nezabudnuteľné.


Setlist koncertu Štefan Štec a Fajta v Košiciach
(Kasárne/Kulturpark, 23. 7. 2021)

1. Ideme ideme
2. Kolo ričky
3. Idu sobi/Oj Maričko
4. Ľubov neumerať
5. Leťiv ptašok
6. Sam pju
7. Za rána za rosy
8. Bači Jašov
9. Plyve kača
10. Hora hora
11. Ked ja nadešol do kraja
12. Zahrajce hudaci/Mila moja
13. Pid oblačkom
14. Na Ukrajiňi
15. Rozprávkový dom
16. Horila sosna palala
17. Oj, na hori
18. Duje vitor
19. Urviala sa struna
20. Do domu do domu
21. Zaspivajme sobi

Štefan Štec & Fajta - Letné koncerty 2021:

1. 8. - Kežmarok, Nádvorie kežmarského hradu
6. 8. - Trnava, Nádvorie
21. 8. - Banská Štiavnica, Amfiteáter
29. 8. - Hlohovec, Amfiteáter Pánska záhrada
10. 9. - Trenčín, Amfiteáter Trenčiansky hrad (spolu s kapelou Peter Bič Project)

Vstupenky:  

Autor: Marek Danko
Foto: Matúš Molnár

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu