Vychádza štúdiová nahrávka muzikálu Peter a Lucia s hudbou Deža Ursinyho

Peter a Lucia je slovenský divadelný muzikál, ktorý sa v dobe svojho vzniku nerealizoval, ale piesne z neho vďaka Jakubovi Ursinymu po rokoch odložených v "šuplíku" znovu ožili. Najskôr na pódiách a dnes, v deň nedožitých 71. narodenín Deža Ursinyho, aj v podobe štúdiovej nahrávky s názvom P+L, ktorá vychádza pod značkou Provisorium o.z.

Libreto pre nerealizovaný divadelný muzikál Peter a Lucia podľa predlohy známeho knižného príbehu z pera Romaina Rollanda vzniklo už v roku 1987. Napísala ho Alta Vášová a dala mu názov P+L. Na spoluprácu na piesňach muzikálu prizvala Jána Štrassera na napísanie textov a Deža Ursinyho na skomponovanie hudby. Všetci traja sa predtým stretli aj pri tvorbe úspešného filmového muzikálu Neberte nám princeznú. Divácky náročnejší divadelný muzikál sa im však zrealizovať nepodarilo, a tak po ňom ostalo iba libreto a demonahrávka s Ursinyho spevom a klavírnym doprovodom Jara Filipa. Tú po rokoch objavil hudobníkov syn Jakub Ursiny a muzikál začal ponúkať na realizáciu.

Tejto príležitosti sa chytilo až v roku 2013 divadlo Malá scéna v Bratislave, napriek vypredaným predstaveniam sa však na scéne udržalo iba 22 repríz
Na Malej scéne muzikál pripravilo a naživo hralo hudobné teleso Talent Transport (Vladislav "Slnko" Šarišský - klávesy, Marián Slávka - bicie, Filip Hittrich - basa) a po ukončení spolupráce s divadlom chcela skupina v hraní tohto repertoáru pokračovať. Oslovili preto Ursinyho syna Jakuba a Filipovu dcéru Dorotu Nvotovú, aby stvárnili a odspievali Petra a Luciu, čím sa kruh uzavrel a vznikol projekt, ktorý sa síce nestal divadelným, ale pre zmenu koncertným.

Prečítajte si: Peter a Lucia: Ursinyho muzikál skrýva úchvatné momenty aj v okresanej forme (reportáž z koncertu v Prešove, 17. novembra 2016)V rokoch 2016 až 2018 odohrala skupina s projektom množstvo koncertov na Slovensku a v Čechách, aby materiál napokon nahrali v štúdiu LVGNC so zvukárom Tomášom Lobbom a Marekom Rakovickým. V rozmedzí mája až augusta 2018 tak vznikol album s 15 skladbami z muzikálu Peter a Lucia, ktoré zaranžoval Vladislav "Slnko" Šarišský. Ako hostí si skupina prizvala aj Ľuboslava Petrušku z Chiki Liki Tu-a na gitaru, na saxofón mladú talentovanú Lenku Molčányiovú a na violončelo Romana Harvana.

Album P+L vydáva Provisorium, občianske združenie, ktoré stojí za úspešnými vinylovými reedíciami albumov Deža Ursinyho Provisorium a Modrý vrch, v spolupráci s vydavateľstvami Deadred, Starcastic a Vinyl-Lab. Album vychádza 4. októbra 2018, pokrstený bol netradične ešte pred oficiálnym vydaním v septembri počas jedného z koncertov festivalu Konvergencie v Bratislave. CD si môžete objednať na webe dezoursiny.rocks. V digitálnej forme album nájdete na všetkých streamingových službách ako Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play, atď. V blízkej budúcnosti vydavateľstvo plánuje vydať album na vinyle v limitovanej edícii.

Nahratie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Zoznam skladieb na albume P+L:

1. Žijeme len raz
2. Náhle sme dospelí
3. Ešte stále sme to my
4. Kde je
5. Nenapíšem
6. Útok
7. Vojna
8. Mením farby
9. Pastely
10. Vzor hrdina
11. Len on
12. Nakrátko
13. Dom
14. Portrét
15. Prečo

Vypočujte si album na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Marek Čulen z Provisorium o.z. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Waldemar Švábenský

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu