Dave Gahan, Depeche Mode v Bratislave, 20.5.2017
Zdroj: Marko Erd

Frontman kultovej kapely Depeche Mode Dave Gahan má dnes 60 rokov

Hity britskej skupiny Depeche Mode ako Personal Jesus, Policy of Truth, Everything Counts, Just Can't Get Enough, People Are People či Enjoy the Silence hrávajú rozhlasové stanice na celom svete. Skupina formuje svojou hudbou, ale aj štýlom obliekania charakteristickým čiernou farbou už tretiu generáciu fanúšikov. Frontman skupiny a autor jej názvu Dave Gahan oslavuje v pondelok 9. mája 60. narodeniny.

Dave Gahan sa narodil 9. mája 1962 v anglickom Eppingu v robotníckej rodine a jeho pôvodné meno bolo David Callcott. Otec opustil rodinu, keď mala budúca hudobná hviezda len pol roka. Matka sa druhýkrát vydala za Jacka Gahana a rodina sa presťahovala do Basildonu, kde sa začiatkom 80. rokov minulého storočia zrodila dnes už kultová formácia Depeche Mode.
      
Dospievajúci Gahan vyrastal na punkovej hudbe, tvorbe Davida Bowieho či skupiny The Damned. Predtým, ako úspešne ukončil umeleckú školu v Southende, vystriedal viacero škôl. Niekoľkokrát sa ocitol aj za mrežami pre rôzne delikty.

"Od začiatku bol rebel. Tým, že bol koncom 70-tych rokov pankáč, tak v tom ho ovplyvnilo prostredie, v ktorom vyrastal. Určite má v sebe nejakého svojho diabla, čo prezentuje aj na pódiu a prezentoval to aj svojim životným štýlom v 90. rokoch. Samozrejme, vekom ten diabol skrotol a myslím si, že tak to má asi každý," uviedol pre TASR Martin Kmeťo alias DJ Martens, ktorý už takmer 20 rokov organizuje v Bratislave, Košiciach, Vrútkach, Trnave a Brne pravidelné DM párty. Podľa neho je Gahan rocková a pódiová hviezda, ktorá má všetko, čo má mať - charizmu, živelnosť, pódiový tanec a aj postoj.
 

Začiatky Gahanovej kariéry sa spájajú s basildonskou kapelou The Vermin. Pri jednom z jej vystúpení, počas ktorého Gahan spieval Bowieho skladbu Heroes, si ho všimli Vince Clarke, Martin Gore a Andy Fletcher, vtedajší členovia kapely Composition of Sound. Tá sa krátko po Gahanovom príchode v roku 1980 premenovala na Depeche Mode a bol to práve on, čo prišiel s týmto názvom, ku ktorému ho inšpiroval francúzsky magazín Dépèche Mode.
      
Popularita skupiny rástla každým vydaným albumom a koncertom, ktoré sa aj vďaka Gahanovi menili na veľkú šou. So slávou však prišli aj problémy v osobnom živote speváka. Z prvého neúspešného manželstva s Joanne Fox má syna Jacka. Po rozvode v roku 1990 sa presťahoval do USA, kde začal experimentovať s drogami. Druhá manželka Teresa Conroy, s ktorou sa oženil v apríli 1992, jeho stúpajúcu závislosť len posilňovala a následné gigantické turné kapely Devotional Tour v roku 1993 a Exotic Tour/Summer Tour '94 už len umocnilo jeho problémy. V roku 1996 sa rozviedol aj s druhou manželkou a prepadol závislosti od heroínu.

      
Do formy sa opäť dostal koncom 90. rokov, keď zmenil životný štýl a zbavil sa závislosti od drog. Začal sa viac angažovať v skupine, písať vlastné texty a rozbehol sólové projekty. Dopomohla mu k tomu aj tretia manželka herečka Jennifer Sklias, s ktorou má dcéru Stellu Rose.  
      
Depeche Mode s nenapodobiteľným frontmanom Gahanom koncertovali na Slovensku v rokoch 2006, 2009, 2013, 2014 a 2017. "Prvý koncert bol ošiaľ, 30-tisíc ľudí na štadióne Interu. Všetky koncerty mali skvelú návštevnosť a atmosféru a ani jeden nebol ničím ochudobnený. Tým, že fanúšikovia na koncerty dlho čakali a tešili sa, tak či pršalo alebo bolo 30 stupňov, ľudia vždy prišli. Neodradilo ich žiadne počasie, pretože na Slovensku majú Depeche Mode veľkú základňu fanúšikov. Tým, že sme boli v rokoch 80. rokoch ochudobnení o koncerty, tak si to vynahrádzame v období rokov 2000 až do roku 2017, kedy tu boli naposledy," zdôraznil pre TASR Martin Kmeťo.


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu