Spevácky zbor Adoremus a Warchalovci vystúpia vo Veľkom evanjelickom kostole

Slovenský spevácky zbor Adoremus a členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala prinášajú vianočný koncert v sakrálnych priestoroch. Na druhý sviatok vianočný o 16:00 vo Veľkom evanjelickom kostole zaznie v ich podaní vianočná hudba od slovenských aj zahraničných skladateľov.

Tradícia vianočnej hudby je dnes šírená na rôznych miestach, no nič sa nevyrovná tomu, keď pravý umelecký zážitok poslucháč absorbuje v autentickom prostredí - v tomto prípade vo Veľkom evanjelickom kostole. Práve v ňom sa 26. decembra o 16:00 odohrá  Vianočný koncert speváckeho zboru Adoremus a členov Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala.


Na koncerte predstavia Pastorálnu omšu z významnej zbierky Prostonárodné vianočné piesne od rímskokatolíckeho kňaza, bádateľa a organizátora vedeckého života na Slovensku Andreja Kmeťa. Ten svojou zberateľskou činnosťou nasledoval stopy štúrovcov a ich snahy zaznamenať ľudové tradície pre ďalšie generácie. Zbierke právom možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. Ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru zostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu.

Pastorálna omša zaznie v úprave pre zmiešaný zbor a orchester, o ktorú sa postaral zbormajster Dušan Bill. Prepojením známych slovenských kolied a variačnej práci slovenského skladateľa a emigranta žijúceho v Mníchove Jozefa Halma vzniklo dielo Vianočná omša Radostná zvesť, z ktorého odznie výber piesní. Kompozícia držiteľa ocenenia Fra Angelica (za prínos v oblasti sakrálnej tvorby) mala premiéru na Vianoce v roku 1976. Dodnes svojím výrazne rytmickým charakterom a variačnou prácou so slovenskými vianočnými pastorelami udivuje návštevníkov sakrálnych priestorov po celom Slovensku. Halmovu Vianočnú omšu Radostná zvesť v podaní umeleckých telies Adoremus a Warchalovci uvedie aj RTVS v programe sviatočného vysielania 25. decembra na poludnie o 12:20 na Dvojke.

Inštrumentálnym vybočením z koncertnej dramaturgie bude Concerto Grosso Op.8 no.6, známe aj ako Christmas Concerto, od talianskeho komponistu Giuseppe Torelliho. Člen prominentnej Accademie Filarmonica di Bologna a priekopník v oblasti žánru concerto grosso využil barokovú dychtivosť po vianočnom repertoári. Sled vianočných kolied uzatvorí Tichá noc, jedna z najkrajších vianočných piesní na hudbu Franza Grubera a na text Josefa Mohra.


O hudobné naštudovanie vianočného koncertu sa postará spevácky zbor Adoremus, ktorý bol založený v roku 1992 s orientáciou na sakrálnu tvorbu, pod umeleckým vedením dirigenta Dušana Billa. Držiteľ niekoľkých ocenení a úspešný slovenský zástupca na rôznych medzinárodných festivaloch úzko spolupracuje s ďalším naším významným súborom - Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, ktorého členovia sa predstavia na vianočnom koncerte pod vedením Ewalda Danela. Spolupráca medzi týmito dvoma súbormi vyústila do albumu Radostná zvesť a jeho následného koncertného naštudovania uvedeného minulý rok na druhý sviatok vianočný vo vypredanej Katedrále sv. Martina.

Informácie pre Hudba.sk poskytla agentúra Music Press Production.

Foto: Peter Zimen

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu