Andrej Šeban vydáva svoju experimentálnu tvorbu na trojalbume Triplet

Známy slovenský gitarista a všestranný hudobník Andrej Šeban prichádza s novinkou Triplet v podobe troch inštrumentálnych albumov. Takmer desať rokov nahrávaný projekt s pôvodným pracovným názvom "Hudba pre nikoho" je absolútne voľným hudobným dielom za hranicami očakávateľného.

Andrej Šeban na svojej sólovej dráhe viackrát ukázal, že okrem tradičnej gitarovej tvorby mu nie sú cudzie ani experimenty. V rovnakom duchu pokračuje aj na novom trojalbume Triplet: Hody Náhody - Medzi sviatkami - Tokom, ktorý je výpoveďou o jeho vlastnom unikátnom vnímaní sveta.

V novej tvorbe kladie špeciálny dôraz na vizuálny aspekt hudby, nakoľko, ako sám tvrdí, neoddeľuje hudbu a vizuálne umenie a je schopný počuť obraz a vidieť zvuk. Zámerom nahrávky bolo vytvorenie zvukomalebných obrazov, ktoré charakterizuje ako "kino pre uši".


Voľný experiment objavovania

Hlavnou koncepciou pri nahrávaní tejto trojice albumov bolo oprostenie sa od konkrétnej harmónie, melódie a rytmu a otvorenie priestoru pre voľný experiment. Výsledkom sú inštrumentálne piesne tvorené stereo efektami a o niečo menej i živými nástrojmi či vokálom, avšak bez konkrétnych textov.

"Nechal som sa unášať prúdom invencie a vyhýbam sa akokoľvek viazanému rytmu. Pri nahrávaní som všetko, čo viem o hudbe, odložil bokom a pristupoval k nej ako dieťa, ktoré objavuje zvuky a pocity, ktoré mi hudba prináša. Vidím v nej vlastné obrazy a viem si z nej dešifrovať príbeh bez toho, aby som sa zamýšľal nad konkrétnymi akordami alebo tónmi," opisuje Andrej Šeban.  

"Súčasnú dobu vnímam ako samostatné voľné rytmické prúdy idúce nezávisle cez seba v rôznych harmonických a melodických súvislostiach. Mal som dojem, že táto hudba odráža stav sveta, aký je," dodáva Šeban, ktorý pôsobí na hudobnej scéne ako rešpektovaný koncertný i štúdiový hudobník už od konca 70. rokov.

Album vychádza ako limitovaná edícia

Album Triplet sa skladá z troch CD v papierovom digisleeve, na obale je obraz namaľovaný Andrejom. Nachádza sa na ňom dovedna 46 skladieb. Album vyjde v limitovanej číslovanej edícii v počte 600 kusov pod značkou Slnko Records už v piatok 22. marca. Hudobník novinku uvedie a pokrstí v rovnaký deň sólovým koncertom v bratislavskom .klube pod lampou

Andrej Šeban počas svojej kariéry pôsobil vo formáciách Nervy, Demikát, Banket Richarda Müllera či Combo Petra Lipu. V 90. rokoch spoluzakladal progresívnu rockovú formáciu Free Faces a vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band. Na konte má množstvo spoluprác s menami ako Pavol Hammel, Dežo Ursiny, Peter Lipa, Marika Gombitová alebo Robo Grigorov. Na dráhe sólového umelca si na konto pripísal doposiaľ dvanásť albumov a scénické hudobné kompozície pre filmy a rozhlasové hry.  


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažér zo Slnko Records Alexander Čerevka. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Boris Németh

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu