Smola a Hrušky, videoklip Chystám sa do raja
Zdroj: archív SaH, NP Slovenský raj

VIDEO: Spoko z kapely Smola a Hrušky nahral chytľavú hymnu Slovenského raja

V roku 2021 ubehlo presne 100 rokov, odkedy bol prvýkrát použitý názov Slovenský raj, označujúci jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska nachádzajúcu sa v regiónoch Spiš a horný Gemer. Práve zo Spiša pochádza aj kapela Smola a Hrušky, ktorej líder bol pri príležitosti tohto výročia oslovený, aby napísal pesničku, ktorá sa stane hymnou Slovenského raja.

Pomenovanie Slovenský raj ako názov pre čarokrásny a tajomný kút Slovenska sa prvýkrát objavilo v časopise Krásy Slovenska v roku 1921. História tohto názvu však siaha oveľa hlbšie do minulosti. Názov Raj nám zanechali kartuziánski mnísi po založení kláštora na Kláštorisku v roku 1299, kedy sa prvýkrát spomína toto územie pod latinským názvom Paradisus. Aj toto slovo preto znie v novej pesničke s názvom Chystám sa do raja

Územie Slovenského raja, ktoré sa v roku 1964 stalo prvou chránenou krajinnou oblasťou na Slovensku a v roku 1988 bolo preklasifikované na Národný park, priťahuje milovníkov prírody najmä unikátnymi kaňonmi a roklinami s vodopádmi, ale aj podzemnými priestormi s kvapľovou a ľadovou výzdobou. S nápadom vytvoriť pesničku, ktorá sa stane hymnou Slovenského raja, prišiel riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi Tomáš Dražil. Na realizácii sa podieľala aj Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš v zastúpení Zuzany Záborskej s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Od nich sa o myšlienke hudobnej hymny Slovenského raja dozvedel spevák kapely Smola a Hrušky Jozef "Spoko" Kramár, ktorý túto výzvu s radosťou prijal.

"Pomenovanie Slovenský raj má 100 rokov. Nápad dať Slovenskému raju modernú vlastnú hymnu vznikol spontánne a spontánnym bolo aj rozhodnutie, že zveríme úlohu napísať skladbu práve Spokovi. Myslím si, že precítiť krásy prírody, históriu a ducha raja dokáže len miestny lokálpatriot, ktorý toto územie pozná odmalička. Pieseň a klip sú vydarené, nepochybujem, že sa Spišiakom ale aj iným budú páčiť," teší sa Tomáš Dražil.


Raj je pre mňa srdcová záležitosť, priznáva Spoko 

"Pieseň sa mi dostala pod kožu. Teším sa, že vzniklo dielko, ktoré má silu znieť v ušiach, potenciál provokovať, aby sme si ju pospevovali, schopnosť vynárať sa v našich predstavách a myšlienkach. Je jedinečnou pozvánkou do Slovenského raja. Je príležitosťou vidieť a vnímať Slovenský raj inak, lepšie a krajšie. Pieseň Chystám sa do raja bude aj atraktívnym nástrojom propagácie turistickej destinácie Slovenský raj," hovorí Zuzana Záborská, dnes už bývalá predsedníčka OOCR Slovenský raj & Spiš.

"Raj je pre mňa srdcová záležitosť. Keďže mamka pochádza z Hrabušíc a otec z Letanoviec, od detstva sme trávili chvíle v prírode a chodili na túry. Skladba sa rodila dlho a je to po hudobnej stránke najnáročnejší projekt, na ktorom som spolupracoval. Ďakujem a vážim si oslovenie a spoluprácu s NP Slovenský raj a OOCR Slovenský raj & Spiš, a v neposlednom rade vďaka všetkým spolupracovníkom, ktorí sa na realizácii podieľali a bez ktorých by skladba nevznikla," dodáva s pokorou spevák a skladateľ Jozef "Spoko" Kramár.

Videoklip plný unikátnych záberov očarujúcej prírody a známych i neznámych miest v Slovenskom raji sa nakrúcal v každom ročnom období počas celého roka 2021 a vznikol v spolupráci s dvorným kameramanom kapely Smola a Hrušky Pavlom Vargom.

Koncertná premiéra už dnes na úvodnom koncerte turné

Nielen Slovenský raj ale aj Smola a Hrušky aktuálne oslavujú významné výročie, konkrétne štvrťstoročnicu od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti kapela práve dnes (21.4.) štartuje špeciálne koncertné turné Akustické Hrušky 25 rokov tour. Svoj dlho očakávaný prvý koncert po dlhých mesiacoch pandemických obmedzení odohrá o 20:00 na svojej "domácej pôde" - v koncertnej sále historickej Reduty v Spišskej Novej Vsi. Prvýkrát tak naživo zaznie nová skladba Chystám sa do raja a skupina zároveň pokrstí svoj nový album Audiostatusy. Koncerty turné sa konajú už bez obmedzení.

Smola a Hrušky - Akustické Hrušky 25 rokov tour:

21. 4. - Spišská Nová Ves, Reduta
22. 4. - Námestovo, Barón pub
23. 4. - Nitra, Music a café
29. 4. - Trenčín, Klub Lúč
30. 4. - Vrútky, RC Mlyn

Všetky koncerty začínajú o 20:00.

Vstupenky:  

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol manažér kapely Smola a Hrušky Martin Hlavatý, časť textu pripravil Tomáš Dražil zo Správy Národného parku Slovenský raj. Správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu