Bratislava Burlesque a 20-členný orchester sa opäť stretnú vo večeri plnom noblesy

Čo sa stane, keď sa spojí ženská krása, kostýmy v štýle 30. rokov a jazzová hudba v prevedení big bandu? Jednoznačne skvelá šou, ktorú si nemôžete nechať ujsť! Bratislava Burlesque a Swingless Jazz Ensemble po dvoch rokoch opäť pozývajú priaznivcov jazzu a umenia s exkluzívnym nádychom na svoje jedinečné predstavenie, ktoré sa tentoraz okrem Bratislavy uskutoční aj v Nitre.

Po úspechu predchádzajúcich šou sa výnimočné spojenie umenia tanečníc z Bratislava Burlesque a tradičného jazzového big bandu Swingless Jazz Ensemble vracia na pódiá. Zvodný tanec, rafinovanosť i humor v sprievode jazzovej hudby 40. a 50. rokov minulého storočia v ich podaní predstavujú kombináciu, ktorá na slovenskej scéne nemá obdoby. Tentokrát sa diváci môžu tešiť na dva exkluzívne večery – už v stredu 22. septembra v Bratislave a v sobotu 25. septembra v Nitre.

Pozrite si, ako to na ich spoločných vystúpeniach vyzeralo v rokoch 2018 a 2019:


Prvé burlesque zoskupenie na Slovensku

Za domácu priekopníčku burlesque, ktorá noblesu a vintage štýl New Yorku a Paríža priniesla na Slovensko, možno právom označiť líderku Bratislava Burlesque, známu pod pseudonymom Lotta Love. Bratislava Bourlesque je prvým združením, ktoré sa štýlu burlesque na Slovensku začalo venovať už od roku 2014. 

"Burlesque nie je tanečný štýl. Spája rôzne performatívne umenia a jeho veľkou súčasťou je odhaľovanie sa. Ponúka tiež možnosť nahliadnuť do úplne iného, magického sveta. Pracuje so sexuálnou energiou a vtipom. V burlesque nie je podstatné, že sa performerka odhalí, ale ako sa odhalí. Je teda dôležitý dôvod a cesta tohto aktu. V burlesque šou taktiež nenájdete celkovú nahotu, predstavenia tohto typu ponúkajú celovečerný zážitok nielen pre pánov, ale aj dámy či páry s úžasnou atmosférou. Burlesque je pre všetkých, nezáleží na pohlaví, sexuálnej preferencii a rozmeroch," pozýva na vystúpenia zakladateľka Bratislava Burlesque.

Decentne zvodné ženské zbrane, originálne kostýmy a rekvizity Bratislava Burlesque výnimočne sprevádza aj zvuk jazzového orchestra. Lotta Love priznáva, že táto unikátna spolupráca vznikla neplánovane: "Bola to úplná náhoda, avšak myslím si, že v konečnom dôsledku ide o dokonalé spojenie. Taká šou u nás nemá obdoby a tvrdím, že sa oplatí ju zažiť. Živá hudba v tomto rozmere v spojení s burlesque šou je niečo jedinečné.“

Big band s vyše 20-ročnou tradíciou

Jazzový orchester Swingless Jazz Ensemble bol založený v roku 1999 pre milovníkov jazzovej hudby a swingu. Hrá repertoár prevažne z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Doteraz odohral nespočetné množstvo koncertov a zahral si aj na veľkých festivaloch ako Open Jazz Fest či Pohoda. S úspechom sa predstavil aj na súťažných prehliadkach big bandov v Českej republike, Poľsku, Maďarsku či v Slovinsku. Pravidelne sa v nich umiestňuje na popredných priečkach a má aj niekoľko titulov absolútnych víťazov. V roku 2019 vydal  orchester CD Neskorý zber, ktoré obsahuje predovšetkým interpretácie aranžmánov svetoznámeho Counta Basieho. 

Zoskupenie spolupracovalo s významnými jazzovými hudobníkmi ako Hanka Gregušová, Vlado Vizár, Lucia Lužinská či Boris Čellár, ale napríklad aj s Michalom Kaščákom, hudobnou skupinou Billy Barman či Laskym z Pary. "Tak, ako sa mení populárna hudba, tak sa mení aj vkus. To, čo ponúka šoubiznis, nie je jediná možná cesta, je ich oveľa viac. Myslím, že tento druh muziky prežije a bude existovať stále, pretože sa určite nájdu ľudia, ktorí budú mať chuť si zahrať, i takí, ktorí budú mať chuť počúvať muziku, ako ju hrali jazzové orchestre v 30., 40. a 50. rokoch," konštatuje kapelník orchestra Martin Štourač.

Pokiaľ máte chuť vypočuť si naživo hudbu z čias dávno minulých a zažiť niečo výnimočné, príďte na jeden z večerov nasiaknutých veľkolepou oslavou života, skvelými inštrumentálnymi a speváckymi výkonmi, krásnymi kostýmami a neviazanou zábavou v podaní Bratislava Burlesque a Swingless Jazz Ensemble!

Viac informácií nájdete na Facebook stránke Bratislava Burlesque.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Lucia Maková.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu