Pamätníci, ktorí si ešte dnes spomínajú na prvý ročník Hradieb Samoty na zrúcanine hradu Cimburk pri moravských Koryčanoch, len ťažko zabudnú na unikátny pohľad na bledý mesiac nad takmer nepreniknuteľným hvozdom vykresľujúcim malebné siluety starého opevnenia a skál, od ktorých sa odrážala žiara pochodní, doplnená o atmosférickú hudobnú zložku.

Podľa organizátorov je na mieste priznať, že vtedajšie festivalové zázemie nepatrilo k najlepším, rovnako ako technické podmienky, či doprava na samotnú zrúcaninu, avšak to všetko vyvážili skvelá atmosféra, hudba, príroda, pivo a hlavne ľudia. Skrátka, kto bol prítomný na prvých Hradbách, pravdepodobne na tento zážitok nikdy nezabudne.

O sedem rokov neskôr sa partia nadšencov stojacich za festivalom Hradby Samoty odhodlala k obdobnému kroku, aby znova sprostredkovali všetkým návštevníkom ducha pravého undergroundu a, hlavne, jedinečnej atmosféry, ktorá sa dá dnes nájsť len na pár miestach v strednej Európe. Preto padol výber na unikátnu lokalitu na hranici východného a stredného Slovenska - na kaštieľ v mestečku Jelšava. Táto oblasť sa už raz nezmazateľne zapísala do povedomia temných subkultúr v legendárnom románe Brama Stokera Dracula, ktorý podľa východoslovenských dediniek a zabudnutých hradov popisoval Transylvániu grófa Vlada Narážača.

A práve v tejto zabudnutej, ale významnej kultúrnej pamiatke s neopakovateľnou atmosférou, sa uskutoční siedmy ročník podujatia. Celý kaštieľ, ako vystrihnutý z hororov zo začiatku 20. storočia, už o mesiac - 21. a 22. júla - na dva dni a dve noci ovládnu audiovizuálne skupiny najrôznejších zameraní a konceptov - od čisto hudobných záležitostí až po špecializované site specific inštalácie. Návštevníci tak budú svedkami organickej premeny celého kaštieľa - či už pomocou videomappingu alebo zmeny akustického, či fyzikálneho priestoru ako takého. Samozrejmosťou je množstvo merchandisu, dostatok ubytovacích kapacít a dychberúca príroda i folklór.


Výlet na zabudnuté, no fascinujúce miesta

Aby sa Gemer návštevníkom zapísal do sŕdc ešte viac, v spolupráci so združením Čierne Diery pripravili usporiadatelia netradičný výlet, ktorý by ste si v žiadnom prípade nemali nechať ujsť. Z Jelšavy vás prepraví autobus do Magnezitoviec, kde hneď na začiatku výpravy budete môcť vidieť funkcionalistický kostol. Vzhľadom na miesta, ktoré vás budú čakať, vám pohľad na sakrálnu stavbu môže vniesť do duše isté upokojenie.

Neďaleko na vás bude čakať viadukt a menší tunel. Taká malá skúška odvahy a ochutnávka toho, čo bude nasledovať. Neexistujúca trať vás privedie k väčšiemu z tunelov. Tu sa môže začať exkurzia temným, dva a pol kilometra dlhým priestorom. Približne po trištvrte hodinke absolútnej tmy vás začne vítať svetlo na druhej strane. Znovuzrodenie, oslobodzujúci pocit a akási úľava sú zaručené. V Slavošovciach už na vás bude čakať autobus, ktorý vyrazí ku krásnej vysokej peci s ešte krajším menom Etelka. Aby ste sa aj čo to dozvedeli o miestach, ktorými budete prechádzať, budú vás lektorským výkladom sprevádzať Čierne Diery.


Program prispôsobený unikátnemu miestu

Pri letmom pohľade na miesto a nabitý program festivalu možno konštatovať, že aktuálny ročník rozhodne nie je pre niekoho, kto hľadá absolútny festivalový komfort, či len ďalšiu aktivitu na prázdniny. Cieľom organizátorov je sprostredkovať návštevníkom neopísateľný zážitok, kde sú márne akékoľvek očakávania či predsudky. Tentokrát sa Hradby vymykajú akémukoľvek inému festivalu, a tak je atmosfére a duchu miesta prispôsobené prakticky všetko.

"Na súpiske nehľadajte slávne mená, zložité technické finesy a vtieravý program. Tento rok ideme skrátka až na kosť a tých, ktorí budú ochotní prekonať vzdialenosť do miesta konania, odmeníme naozaj hraničným zážitkom, na ktorý budú, podobne ako v prípade prvého ročníka Hradieb, spomínať ešte dlhú dobu. VII. Hradby Samoty zotrú hranicu medzi návštevníkom a vystupujúcim aj medzi realitou a snom," pozývajú organizátori.

Ako miesto pre exkluzívne premiérové vystúpenie si Jelšavu vybral guru súčasného hlasového etno/drone/ambientu Alexey Tegin, známy z projektu Phurpa, tentokrát však so svojím old school industriálnym projektom Corps, v ktorom pôjde najmä o analógovo vytvárané kovové ruchy, DIY bassovú gitaru s najdlhším krkom široko ďaleko a samozrejmosťou je Alexeyov hlas. Corps však nebude jediný projekt zo vzdialeného východu, pretože sa do Jelšavy chystá i Alexeyov skorší súputník Svyatoslav Ponomarev, dnes hlavný člen projektu Purba, a to v inkarnácii s názvom Myasorubka, ktorú tvorí okrem neho ešte Jan Kruml, známy z projektu Instinct Primal. Na rozdiel od živočíšne industriálnych Corps predstaví Myasorubka hudbu obohatenú o field recordings, vlastnoručne vyrobené nástroje a ambientné nálady doplnené samozrejme dostatočným hlukom.

Od severných susedov sa objaví viacero interpretov a to za účasti zasneného hviezdoplavca X-Navi:Et, ktorého môžete poznať z projektov Hati, Voices of the Cosmos alebo Kapital. Z Poľska príde aj harsh-noisový dynamický Purgist. Až mimozemské zvuky predvedie Rez Epo a roztancuje techno/EBM-kom wroclavský projekt Emma Zunz. Budapešť je zase miestom, kde vznikol štylistický experiment Entrópia Architektúra a z Ostravy príde osláviť 20 rokov existencie už legendárny industrial-jazzový projekt Sklo.


Dôležitým prvkom tohtoročných Hradieb sú okrem špecifického miesta aj najrôznejšie kolaborácie a bočné projekty hudobníkov, preto tento rok budeme môcť v exkluzívnom sete privítať shoegazovo-noiseovú pochúťku z labelu Exitab, a to projekt Teapota Obete Sekty, ktorý sa predstaví na festivale prvý a poslednýkrát. Kolaborácia projektov Massola & Sedem Minút Strachu & Supraphon Family & Drén sa pokúsi natvrdo otestovať silu konštrukcie ľudského tela i jeho sluchového aparátu a v spoločnom sete sa predstavia tiež 900piesek a 777 Babalon.

Aj vizuálna zložka bude tento rok mimoriadne pestrá. Jelšava bude hostiť jedného z najúspešnejších slovenských glitch/gif vizualistov – Adama Pižurného. Predstaví svoju tvorbu, ktorá si našla cestu do popredných umeleckých i komerčných projektov na celom svete. O svoje miesto vo vašej priazni budú bojovať taktiež výtvarní umelci z Chaos Company, radikálny vizualista Stano Greždo s novou sériou prác, Zuzana Sabová ako rezidentka slovenskej 4D gallery, pionieri videomappingu na Slovensku Nano VJs a mnoho iných vizualistov ako Pali Bratranec, Ján Bátorek, Mašindog, Samayel, Melcore alebo Jozef Čabo z projektu The Blackwood Incident s inštaláciou s 30 obrazovkami a mnoho ďalších umelcov zvuku, svetla, slova i tvaru.

Viac sa o festivale experimentálneho audio-vizuálneho umenia Hradby Samoty dozviete na webe hradbysamoty.org.

Pozrite si aftermovie z ročníka 2016:


Redakciu Hudba.sk informoval organizátor festivalu Michal "Waldemar" Marcinčin.