Altar Quartet odohrá slovenské turné so vzácnymi hosťami

Slovenský jazzový projekt Altar, ktorého ústrednými postavami sú saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vyrazí už o pár dní na turné, počas ktorého v piatich slovenských mestách predstaví okrem starších kompozícii aj materiál z najnovšieho albumu November.

Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák, Martin Valihora plus hostia: Kornél Fekete Kovács, Dávid Hodek a Michael Patches Stewart. Mená, ktoré fanúšikom kvalitného jazzu netreba dlho predstavovať. Zoskupenie vystúpi v hudobných kluboch, na uznávanom jazzovom festivale aj na historickom nádvorí.

Altar Quartet Tour 2021:

31. 7. - Bardejov, Bašta (hostia: Michael Patches Stewart - trúbka, Dávid Hodek - bicie)
1. 8. - Liptovský Mikuláš, Mikulášsky jazzový festival (hosť: Michael Patches Stewart - trúbka) - vstupenky
2. 8. - Poprad, Tatranská galéria
3. 8. - Prešov, Stromoradie
4. 8. - Braitslava, Nádvorie Zichyho paláca (hosť: Kornél Fekete Kovács - trúbka)

Hudobný koncept projektu Altar vychádza z jazzovej tradície, zároveň je ovplyvnený zvukom moderny, aký reprezentujú Tom Harrell, Kenny Wheeler či Second Great Quintet legendárneho Milesa Davisa. Autorská dvojica Nikitin - Šrámek sa hlási aj k tradícii európskej komponovanej hudby 20. storočia. Saxofonista, skladateľ a producent Nikolaj Nikitin patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského jazzu. Na má konte viac než desať albumov vrátane spoluprác so zvučnými menami ako Miroslav Vitouš či Tom Harrell. Klavirista, producent a skladateľ Ľuboš Šrámek je držiteľom hudobného ocenenia Radio_Head Award v kategórii Jazzová hudba za rok 2015 a Ceny Esprit za Najlepší jazzový album roka 2019.

Oceňovaný album November vyšiel v apríli tohto roka na CD aj vo forme vinylovej LP platne. Nahrávku tvorí osem skladieb, pričom každá nesie špeciálne osobné venovanie. Na ich výslednej podobe sa podieľala pestrá škála prizvaných hudobníkov mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov: Altar a Altar Double Quintet.

Medzi špičkovými hosťami albumu je napríklad fenomenálny americký bubeník Johnathan Blake, patriaci medzi svetovú jazzovú špičku. Jeho portfólio pozostáva zo spoluprác s vynikajúcimi hudobníkmi ako sú Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter, či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu na albume obohatil aj kontrabasista, Američan so slovenskými koreňmi, Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom, či invenčným klaviristom Fredom Herschom. Európske rytmiky zastupujú kontrabasista Nenad Vasilić a bubeníci Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács, ktorý sa predstaví aj na bratislavskom koncerte letného turné.

Hlavným partnerom koncertnej šnúry zoskupenia Altar Quartet a jeho hostí je, s výnimkou koncertu na Mikulášskom jazzovom festivale, Fond na podporu umenia.

Altar Quartet vystúpi v zostave:

Nikolaj Nikitin - saxofón
Ľuboš Šrámek - klavír
Juraj Griglák - basa
Martin Valihora - bicie

Hostia:

Michael Patches Stewart - trúbka
Kornél Fekete-Kovács - trúbka
Dávid Hodek - bicie


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Robert Pospiš z vydavateľstva Real Music House. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Dorota Holubová

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu