Ivan Šiller zahrá naživo skladby chlapca, ktorý krotil čertov a našiel krásu

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Pod týmto názvom vydáva Spoločnosť Mariána Vargu skladby, ktoré Marián Varga zložil ako žiak Ľudovej školy umenia. Vlani objavený poklad vyjde vo forme nôt, knižného príbehu a albumu. Skladby nahral klavirista Ivan Šiller a zahrá ich aj na svojom vianočnom koncerte už v nedeľu 6. decembra v Slovenskom rozhlase.

"Cyklus sedemnástich skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb (Lento, Allegretto) trvajúcich niekoľko sekúnd až po koncertantné skladby (Malá Suita, Sonatína), ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov," hovorí Ivan Šiller o ranej tvorbe Mariána Vargu. "Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna - všetky jeho lásky nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho klavírnych skladbách nájdeme aj motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach," dodáva.

Prečítajte si: Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel po takmer 60 rokoch

Ivan Šiller na koncerte zahrá aj Malú vianočnú suitu od Georgea Crumba, podľa ktorej je nazvaný celý koncert. "Crumba k vytvoreniu kompozície inšpirovala séria siedmich malieb Giotta di Bondone, ktoré visia v známej Scrovegniovskej kaplnke v talianskej Padove. Každá z častí má svoju hudobnú logiku, ktorá vytvára zvukové kontrasty s inými časťami. Vďaka preparovaniu klavíra skladba znie akoby sa hrala na viacerých hudobných nástrojoch," napísala o skladbe hudobníčka a hudobná teoretička zo Slovenskej akadémie vied Kristína Gotthardt.

Ďalšou skladbou večera bude Trúchlenie, malá prosebná modlitba pre klavír od Lukáša Borzíka. Dielo je kontempláciou nad stratou blízkeho človeka.


Koncert sa uskutoční 6. decembra o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Aktuálne protiepidemické opatrenia umožňujú osobnú účasť publika na koncerte v limitovanej kapacite. Vstup je voľný.

Podujatie je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. Spoluorganizátorom koncertu je RTVS. Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Slovenský ochranný zväz autorský.

Podrobnosti nájdete na Facebook stránke koncertu.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Katarína Uhrová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Martin Hruboš

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu