Tak ako každý rok, aj tentoraz po osobnom bilancovaní albumov prinášame ešte jedno poobhliadnutie za hudobným rokom 2020. Štyria členovia redakcie Hudba.sk dali dokopy vyše 40 skladieb, ktoré v nás v uplynulom roku najviac zarezonovali, prípadne sú z albumov, ktoré sa nám do prvého výberu nevošli.

Výbery sú samozrejme čisto subjektívne, každý má svoj vlastný vkus a čudovať sa, že my si z roka 2020 budeme pamätať niečo úplne iné ako vy, je dosť zbytočné. Budeme však radi, ak nám v diskusii napíšete, ktoré boli vaše obľúbené piesne z uplynulých dvanástich mesiacov.

Prečítajte si tiež: 50 albumov roka 2020 podľa redakcie Hudba.sk



Miroslava Rabčanová (Youtube playlist)

Aurora - Exist for Love

Dvadsaťštyriročná nórska speváčka Aurora zverejnila v máji singel Exist for Love, ktorý označila za začiatok svojej novej hudobnej éry, a zároveň za svoju prvú skutočnú pieseň o láske. "Konečne chápem hodnotu lásky," uviedla na svojej sociálnej sieti. Do víru piesne Exist for Love vtiahne nenápadne gitara, ku ktorej sa pridá zasnený speváčkin hlas a celú atmosféru dotvárajú sláčikové aranžmány, na ktorých sa podieľala Isobel Waller-Bridge. Éterické žieňa - vzhľadom aj hlasom - novinkou vyvolala očakávania ohľadne svojho tretieho štúdiového albumu. Predznamenáva romantická balada charakter očakávanej nahrávky?

Foals - Neptune

Atmosférický zážitok priniesol singel Neptune anglickej indie-rockovej kapely Foals. Skladba vo svojej viac ako desaťminútovej dĺžke kombinuje surovosť so zasnenosťou a rozhodne ani na moment nenudí. Naopak, po uplynutí piatich minút frontman Yannis Philippakis utíchne a hlavné slovo prevezme inštrumentálna plocha, ktorá síce neprináša novátorstvo v tvorbe Foals, no napriek tomu je poslucháčsky príťažlivá. Nielen hudbou, ale aj svojou témou, ktorá poslucháča prevedie náročnou cestou prijatia smrti ako súčasti života. Pieseň je ešte zaujímavejšia, ak jej počúvanie spojíte s epickým videoklipom, ktorého spomalené zábery sú nádherným zážitkom. 


Katarína Koščová - Čo zostane 

Katarínu Koščovú som tento rok počúvala dosť intenzívne, pravdepodobne aj vďaka tomu, že mala niekoľko online streamov, ten posledný tesne pred Vianocami. V období, kedy bolo kultúry všeobecne žalostne málo, boli tieto koncerty vzpruhou. Tak ako singel Čo zostane z albumu Hranica dažďa (2019), ku ktorému sympatická Prešovčanka zverejnila originálne "analógové" lyric video. Pieseň zaujme poslucháča najmä silnou emóciou v texte a presvedčivým vokálnym prejavom jej autorky. 

Le Payaco - Pohybliví v nehybnom

Fanúšikovia kapely Le Payaco sa po piatich rokoch dočkali nového albumu Pohybliví v nehybnom, ktorý predznamenával rovnomenný pilotný singel. Ten jasne ukázal, ako bude znieť Le Payaco v roku 2020 - že pôjde o pôsobivú poetiku, na ktorej sa v prípade titulného singla podieľal raper Lyrik (Modré hory) a neošúchané hudobné nápady, ktoré prekvapili aj dlhoročných priaznivcov. Pohybliví v nehybnom je napriek svojmu tempu jednou z najnežnejších pesničiek, akú partia okolo Tomáša Slobodu doteraz nahrala. Vizuálne ju podčiarkol krásny videoklip v hlavných úlohách so Zuzanou Norisovou a Ondrejom Kovaľom.


Matt Maeson - Hallucinogenics (feat. Lana Del Rey)

Lana Del Rey sa pripojila k spevákovi Mattovi Maesonovi, aby nahrali novú verziu jeho singla Hallucinogenics. Ten pochádza z hudobníkovho debutového albumu Bank On The Funeral. Lana svojím krehkým hlasom pieseň otvorí a vzápätí sa k nej pridá zastretý hlas Maesona. V závere prvej minúty, ktorej melódia je založená na jednoduchých akordoch akustickej gitary, pieseň dynamicky vybuchne primiešaním výrazných bicích nástrojov a syntetizátorov, hlasy oboch spevákov sa v tom momente spoja v burácajúcom refréne a hoci pieseň vo svojej pôvodnej verzii vyšla už v roku 2018 (v tom čase som ju nezachytila), jej nová verzia vo forme duetu s Lanou Del Rey z nej robí novú pieseň, prinášajúcu nové prežívanie. 

Morena - Neviditeľná žena


Nový hudobný projekt Morena, ktorý spolu vytvorili speváčka Andrea Bučko a herečka Dominika Kavaschová z divadelnej inscenácie Morena, na seba počas roka 2020 neraz strhol pozornosť. Začalo sa to piesňou Neviditeľná žena, ktorá sa v prvej polovici roka okamžite stala hitom internetu. Neviditeľná žena zaujme predovšetkým vtipným textom a humorne ladeným videoklipom, ktorý vznikol na jeden záber v čase jarnej karantény. Hudobne sa skladba pohybuje vo vlnách príjemného popu s jemnou prímesou folklóru a atraktívny je tiež spev oboch jej autoriek.


Nocadeň - Architekti šťastia / Auróra

Začiatkom roka pustila kapela Nocadeň do éteru rádií singel Architekti šťastia, ku ktorému natočila vydarené noir video. Stalo sa tak len pár mesiacov po tom, ako v závere predchádzajúceho roka vyšiel album Auróra, ocenený v tomto roku českou hudobnou cenou Anděl. V recenzii albumu som túto pieseň označila za možný budúci hit (v tom momente sa mi z nej totiž podlomili kolená) a ona sa skutočne ako rádiový singel na niekoľko dlhých týždňov usídlila na vrchných priečkach medzi najhranejšími slovenskými skladbami. Architekti šťastia sú svojou silnou témou mojou osobnou hymnou tohto roka a nadčasovosť textu bude aktuálna aj naďalej. Ak by som mala za rok 2020 označiť jednu skladbu, bola by to táto.

Nocadeň vydali v tomto roku ešte jeden silný singel, ktorý som vo svojom výbere zvažovala - titulnú pieseň Auróra. Tá si svoj priestor v éteri domácich rádií vydobýja práve v ostatných týždňoch. Výrazné syntetizátory a vokály Rasťa Kopinu v tretej minúte (ktoré sa mi po ňom nikdy nepodarilo zopakovať) vnášajú do skladby príťažlivú naliehavosť. Obe piesne si to v mojom súkromnom zozname top skladieb roka vyšliapali na vrchné priečky.


Richard Müller - Anomália

Úplne iný Richard Müller! A mňa to dostalo, okamžite po zverejnení. Autorom hudby aj textu melancholicko-elektronickej skladby je Laco Rychtárik, ktorého autorský rukopis je výrazne iný ako čokoľvek, čo poznáme z pera Richarda Müllera. A nakoľko v prípade piesne Anomália išlo o vôbec prvé spojenia Richarda a Laca, výsledok bol prekvapivý a prekvapivo pôsobivý. Prímes elektroniky robí skladbu odlišnou od aktuálnej tvorby legendárneho speváka, preto je na aktuálnom albume Hodina medzi psom a vlkom zaradená až na záver. To z nej robí niečo ako experimentálny bonus, pri ktorom zostáva vo vzduchu visieť otázka, či bude mať takého elektronické smerovanie v tvorbe Richarda Müllera aj, z môjho pohľadu vítané, pokračovanie. 

Sasha Sloan - House With No Mirrors 

Táto skladba ma zastavila. Aspoň na moment. House With No Mirrors pochádza z debutového albumu Only Child, po ktorom som, po zoznámení sa so singlom, so záujmom siahla tiež. Osobný text, v ktorom mladá speváčka otvorila citlivú tému o prijatí seba samej a poruchách stravovania, s ktorými zápasí, sa popri minimalistických aranžmánoch gitary a syntetizátorov dostáva do centra pozornosti, ktorú na seba vo vizuálnom spracovaní výrazne strháva aj čiernobiely videoklip.  


Sia - Courage To Change

Na záver tu mám austrálsku speváčku a skladateľku Siu a jej druhý tohtoročný singel Courage To Change. Pieseň sa objaví na soundtracku Music - Songs from and Inspired by the Motion Picture. Sia sa totiž popri hudobnej dráhe vydala aj na cestu režisérky a výsledkom je jej debutový film Music. Sila piesne spočíva v jej inšpiratívnom posolstve, ktoré odkazuje na odvahu - je čas na skutočné zmeny, uviedla Sia v popise piesne na Youtube.


Matej Kráľ

Ólafur Arnalds & Bonobo - Loom

Celé je to top - atmosféra niekoľkých utekajúcich tónov a melancholické pohmkávanie. V klipe od Nilsa Castillona len islandská krajina a emotívna asychrónna choreografia. Loom je unikátnou možnosťou opustiť telo a stratiť sa aspoň na chvíľu v momente.


Fvck_Kvlt - Homecoming III: Jeden deň (feat. Karlo & Edúv Syn)

Meno Denisa Banga bolo dlho skloňované najmä v súvislosti s údernosťou, priamymi textami, punkovým prednesom a temnotou. Kdesi pod tým všetkým bolo vždy cítiť aj určité obnaženie duše, no úplne otvorené výpovede o vnútornom prežívaní prišli vo väčšej miere až na druhom albume jeho rapového projektu Fvck_Kvlt - Zabijem sa! (2020). O tom, že spolu s ďalšími rapermi novej doby tvorí Bango autentickú kamarátsku komunitu, ktorá sa vie spoluprácami dopĺňať aj pri naozaj osobných témach, svedčí skladba Homecoming III: Jeden deň, kde Denisa skvele dopĺňajú parťáci Karlo a Edúv Syn, a výsledok je touching. Skladba zároveň reprezentuje zaujímavý presah mimo rapovej scény, keďže melancholický podmaz je postavený na vysamplovanej inštrumentálke od post-rockových Our Stories. Nie je to však ojedinelý úkaz, treba počuť celý album.

Paul McCartney - Deep Deep Feeling

Vďačnosť, úcta, rešpekt a snáď až bázeň. Počuť novú hudbu z pera Paula McCartneyho v roku 2020 je mimoriadny zážitok, odporúčam si na celý album vyhradiť pokojný a ničím nerušený čas tak, aby ste mohli doceniť všetky detaily. Zatiaľ ma najviac zaujala výpravná skladba Deep Deep Feeling, masterpiece pohrávajúci sa s mysterióznou atmosférou tvorenou plne znejúcimi klavírnymi kilami a kvílivou výrazovou gitarou. Sir Paul prekvapuje aj vynikajúcou vokálnou formou. Recenzia albumu už čoskoro.


Janus Rasmussen - Neyb

Janus Rasmussen sa v roku 2020 pripomenul trojpiesňovým EP, ktoré si rozhodne zamilujú všetci milovníci jemnejšieho melodického techna. Mnohí by si napríklad mohli myslieť, že v Kiasmos hrá Rasmussen popri Ólafurovi Arnaldsovi "druhé husle", v Neyb však krásne počuť, koľko osobitej charizmy frontman niekdajších Bloodgroup do celkového feelu piesne vkladá. Pochvalu dostáva aj príjemne sfarbený spev. 

Balthazar - Losers

Osviežujúce indiečko podľa môjho gusta. Koľkokrát som si povedal, že tento pseudo-žáner už s ničím pútavým nepríde, Balthazar zaúradujú. Losers je track s neodolateľnou referenciou jazdy v kabriolete s vetrom vo vlasoch kdesi po západnom pobreží USA, reálnejšou než kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že som žiadnu takú nikdy nezažil.

 
Four Tet - Baby

Tento song bol pre mňa vstupnou bránou do kontemplatívnej dimenzie s názvom Four Tet. Ľahko plynúce melodické tóny s rovným beatom ani kooperácie so známymi popovými speváčkami (v tomto prípade Ellie Goulding) pritom rozhodne nie sú jeho charakteristickou črtou. Jedine že by to bol svet, v ktorom sa všetky obmedzujúce "charakteristické" črty roztápajú v jednu súvislú hmotu... 

JARV IS - House Music All Night Long

V roku 2020 vyšiel s albumom a (staro)novým pseudonymom aj sám vysokoškolský profesor britpopových žánrových mash-upov, Jarvis Cocker. Hudobné média tvrdia, že v ňom dokázal "upgradenúť" svoj zvuk, a zároveň ostať "cocky". Tento prívlastok doslovne prekladať nebudem, pravdou však je, že tanečná House Music All Night Long skutočne znie ako soundtrack house-parties generácie X. To sú žúry dám a pánov v najlepších rokoch, čo si stále radi zakrepčia, ale radšej už len v pohodlí domova. A samozrejme nikdy neprestali držať krok s dobou.


Karol Mikloš - Truth Is Most Days I'd Rather Stay Home

Ľahučko plynúca skladba ma odzbrojila okamžitým pohodovým moodom a takou tou polohou, v ktorej sa už nikto na nič nepotrebuje hrať. Skrátka káva, ciga, pokoj a pohodlie domova. Iste, Mikloš tu vysiela jasný signál tým, pre ktorých je nutnosť ostať doma skôr požehnaním, ako prekliatím. Áno, je nás takých viac, a je to úplne okej. Nech žije korona-pop!

Fontaines D. C. - A Hero's Death

Jeden z mojich úplne najčerstvejších objavov, a pravdepodobne aj najrockovejšia vec môjho výberu. Od tejto írskej kapely som zatiaľ nepočul viac hudby a na základe tohto bangru sa už teraz neviem dočkať jej nadchádzajúceho objavovania. Surová energia bezodnej gitarovej steny, vynikajúco frázované sprievodné vokály a skvelý prednes textu, v ktorom sa rozmazáva hranica medzi spevom a recitáciou, či skôr nekompromisným diktátom.

Morrissey - I Am Not a Dog On a Chain

Tretí klasik výberu pôvodom zo zasľúbeného Albionu. Presne ten, ktorý vnáša do verejnej diskusie rozpor a podnecuje názorovú pluralitu už prakticky od rozpadu kultových, vplyvných a zásadných The Smiths, ktorým predsedal. Trošku z tej starej špiny cítiť aj v nových skladbách, a musím povedať, že za mňa ide o jeden z najprekvapivejších počinov roka 2020. Pekne to zhrnul Daniel Baláž: harmonicky silné, nebanálne a s minimom vaty (a napriek všetkým kontroverziám).



Michaela Kučová (Youtube playlist k výberu albumov i skladieb roka)

Black Country, New Road - Science Fair

Hučiace gitary, ale aj saxofón, husle, dychberúce bicie a priam kazateľsky exaltovaný vokál. Sedemčlenná kapela svoj debutový album ohlásila na február, no už teraz zaslúžene zbiera chvály všade od Guardianu po The Quietus. Singel Science Fair mi pripomenul (tak potrebné!) vzrušenie z objavovania nových vecí.


Sault - Wildfires

Wildfires je esenciou dvoch vynikajúcich albumov, ktoré záhadné zoskupenie v roku 2020 vytvorilo. Hlboko traumatické tragédie, ktorým čelí afroamerická komunita, prepája s odkazmi k svojmu (nielen hudobnému) dedičstvu nezlomnej sily a krásy. Politický odkaz, ktorý sa vám dostane pod kožu.

Phoebe Bridgers - I Know the End

Na výbornom albume americkej pesničkárky sa ťažko vyberá, ale I Know the End je ukážkovo vygradovanou skladbou, ktorá zachytáva hudobníčku vo vrcholnej forme. Pomalý rozbeh narastá dychmi a v sprievode vokálov Conora Orbesta, Lucy Dacus a Julien Baker vyústi do priam metalového vresku speváčky. Apokalypsa ako sa na 2020 patrí.


Berlin Manson - Prečo všetci bratislavskí pankači zrazu robia trap?

Prvé videá z Youtube účtu korona kosicka sa mi zdali ako správne bezprizorná zábava na čas karantény. Pri tejto skladbe som však spozornela nielen preto, že kladie nanajvýš aktuálnu otázku. "Synthwave synthpunk" Adama Dragúňa (nabosoposkle) a Patrika Nagya (52 Hertz Whale) ma dostal radostnou DIY drzosťou a každou ďalšou zverejnenou skladbou sa to len prehlbuje.

Jerskin Fendrix - Onigiri

Hudobník pohybujúci sa v blízkosti Black Midi aj spomínaných Black Country, New Road debutovým albumom potvrdil povesti o nezaraditeľnom chameleónovi. Jeho piesne vrstvia jednu extrémnu polohu za druhou, inšpirácie od The Vampire Weekend až po Leonarda Cohena, rap aj krik, xylofón, sláky a k nepoznaniu zefektovaný hlas. Presne taký počuť aj v Onigiri, dokonalej ukážke Fendrixovho majstrovského citu pre pop song, ktorý je agresívne odviazaný presne tým spôsobom, aký roku 2020 svedčí.


Ujko - SMRŤ

Korona nám okrem pľúc lezie aj do hláv, popri všetkom ostatnom pochopiteľne prežívame aj krízu duševného zdravia. Vrcholne autenticky to na jar zachytil Ujko (pseudonym Michala Ormandíka alias Prezidenta Lourajdera prezentujúci jeho nerapovú lo-fi polohu) na albume Lo-Fi Noci, kde prevažne len v sprievode gitary opisuje svoje temné stavy i snahu tlmiť ich alkoholom a pornom. Nezreteľný zvuk plný ruchov, pomalé tempo, zacyklenosť bezútešných obrazov - to všetko predstavuje autentický opis depresívnej epizódy. Úzkosť a rozklad vrcholí v piesni SMRŤ, ktorá veľmi explicitne vymenováva hudobníkove nočné mory.

Run The Jewels - Ooh La La (feat. Greg Nice & DJ Premier)

Z nového albumu RTJ4 moja najobľúbenejšia skladba v duchu hesla "it's not my revolution if I can't dance". El-P a Killer Mike prinášajú víziu sveta bez triednych rozdielov, v ktorom nás spája vzájomná empatia, ľudskosť a pocit komunity. Snívať (o politických utópiách aj pouličných párty ako v klipe) môžeme...

Čavalenky - Oheň

Antisystémová hymna tentokrát straight outta Holíč. Čavalenky v roku 2020 vydal svoj debutový album Stoka Rap, na ktorom dostáva priestor aj autentická politická angažovanosť. Oheň má ten správny buričský náboj a patrí k najsilnejším trackom rapera.


Arlo Parks - Black Dog

Dvadsaťročná Londýnčanka vydáva svoj debutový album na konci januára a ja sa už teraz teším na viac melancholických skvostov ako je táto skladba o vzťahu s depresívnym človekom.

Yves Tumor - Kerosene!

Napriek tomu, že Yves Tumor so svojím novým albumom vyvolal nejednoznačné reakcie, Kerosene! pre mňa predstavuje vynikajúce vystihnutie túžby, ktorou sa človek až zvíja, rovnako ako v skladbe gitara a vokály nebinárneho hudobníka a Diany Gordon.



Patrik Marflák (Youtube playlist k výberu albumov i skladieb roka)

Annet X - Spicylicious

Málokedy ma osloví niečo, čo je zjavne cielené na súčasnú generáciu tínedžerov a dvadsiatnikov, ale z tohto som odpadol hneď pri prvom vypočutí a pozretí klipu. Text je síce čistý egotrip plný fráz a anglicizmov bez hlbšieho zmyslu, no keď sú sebavedomie, sexepíl a grrrrrl power attitude spojené s tak originálnym a zábavným beatom, aký pre českú speváčku ruského pôvodu Annet X spravil Radimo (inak tiež dychár a kapelník v kapele Champion Sound, ktorá hráva aj s Prago Union), tak odpúšťam všetko. Rovnako štýlový ako hudba je aj tanečný videoklip, o ktorý sa postarala talentovaná slovenská kameramanka Veronika Donutková alias Deravá buchta.

Bert & Friends - Piš mi básně

Berta som do svojho zoznamu obľúbených skladieb zaradil aj pred rokom, no nedá sa inak. Jeho hudba je balzamom na dušu, únikom z reality, a zároveň blahodárnym vypnutím rácia, ktoré pri jeho bizarných textoch a vizuáloch aj tak nepotrebujete. Niekedy proste stačí "koukat jen tak". Krásne to vystihol jeden z komentujúcich na Youtube: "Tvoja hudba je liek na celý svet."


Billie Eilish - Everything I Wanted

26. januára 2020 sa Billie Eilish stala najmladšou víťazkou všetkých štyroch hlavných kategórií cien Grammy a definitívne potvrdila, že je, minimálne v rámci pop music, najväčším hudobným fenoménom súčasnosti. Tri dni predtým vydala videoklip k skladbe Everything I Wanted, ktorá vyšla v novembri ako bonus na reedícii albumu When We All Fall Asleep, Where Do We Go?. Nepatrím medzi jej najväčších fanúšikov, ale touto nenápadnou skladbou a emotívnym klipom ma dostala. Bolo by naivné myslieť si, že za jej úspechom nestojí tím profesionálov z veľkého hudobného biznisu, ale čo sa týka tvorby samotnej, tak nič autentickejšie a čistejšie ako jej spolupráca s bratom Finneasom vo svetovom mainstreame už dlho nebolo. Videoklip reflektuje text inšpirovaný speváčkinou nočnou morou, ale aj hlboký vzťah súrodeneckej dvojice.

Dennyiah - Kingdom

Skladbu Kingdom od sympatického košického dua som prvýkrát počul ešte v roku 2019 v akustickej podobe, približne v čase, keď sa Dennyiah predstavili v jednom z prvých dielov relácie 3 pódiá. Už vtedy bolo jasné, že by to mohla byť ich prelomová pieseň, no až po zverejnení albumovej verzie s krásnym kapelovým aranžmánom sa jej potenciál rozvinul naplno. Singel sa dostal do rotácií komerčných rádií, čo je u domácich nováčikov veľmi zriedkavé. Mnohí ľudia tak síce poznali pesničku z éteru, no až dodatočne s prekvapením zisťovali, že ide o slovenskú skupinu - navyše ich mohol ľahko zmiasť aj videoklip s prímorskými zábermi. V každom prípade máme na domácej scéne kapelu, ktorá to pri troche šťastia môže dotiahnuť ďaleko. Nesklamala ani debutovým albumom Human Aspect, ktorý vyšiel na jeseň a ponúka viacero príjemných prekvapení.


Fallgrapp - Ostrov

Celý album Ostrov je výborný a vďaka závislosti mojich detí je u nás za rok 2020 jednoznačne najhranejším vinylom. Kapela na ňom zaujímavo vybočila viacerými smermi, no asi najsilnejší je pre mňa prvý singel, titulná skladba, ktorá aj bez sebavykrádania obsahuje všetko, čo od začiatku reprezentuje značku Fallgrapp: pomalé tempo, do najmenšieho detailu prepracovanú produkciu, zimomriavkové sláčiky, lyrický text a úžasný spev Nory Ibsenovej, ktorej hlas sa nedá opočúvať.

FVLCVRM - Hate List

Ak by bol rok 2020 normálnym rokom, Pišta Kráľovič alias FVLCRVM by mal pravdepodobne za sebou najúspešnejších 12 mesiacov svojej kariéry s desiatkami vystúpení za hranicami, na začiatku roka totiž podpísal zmluvu s prestížnou britskou agentúrou Earth Agency. Rok predtým sa stal "členom rodiny" rakúskeho labelu Mom I Made It, patriaceho pod vydavateľstvo Universal Music Austria, a odvtedy vydáva jeden banger za druhým. Toto nemohla ovplyvniť ani pandémia a potvrdil to novým EP attentioncore, ktoré je ukážkou toho, ako prirodzene a vkusne sa dá spojiť súčasný klubový zvuk s popom. Každá z pätice skladieb je zaujímavým kúskom, no najviac si idem rave-popový Hate List, ktorý je aj vďaka videoklipu jasným hitom. Text o všetkom, čo Pišta neznáša, je tiež super.


Korben Dallas a Aneta Langerová - Rozhodnutia

Spojenie, ktoré funguje ľudsky aj muzikantsky, prinieslo šesticu vydarených skladieb na EP nahrávke Konečně. Každá je úplne iná, no keďže aj v tomto prípade ide o nahrávku, ktorá sa mi nezmestila do výberu albumov a teraz to žehlím aspoň takto, vyberám si hneď prvú, s ktorou Korbeni a Aneta spoločné EPčko ohlásili. Veď ako sa spieva v pesničke, "aj zlé rozhodnutie je lepšie ako žiadne". Na skladbe Rozhodnutia ma baví spokojne a frajersky brumkajúca basa Lukáša Filu a jeho rovnako výborný text, ale aj netypický ambientný bridge so skvelou Anetou Langerovou. Navyše z videoklipu priam srší, ako si všetci zúčastnení túto spoluprácu užili. Škoda, že nám to nemohli dokázať aj na spoločných koncertoch. Snáď sa dočkáme tento rok.

Květy - Do tmy

Máloktorá skladba pre mňa vystihuje pocity spojené s rokom 2020 s takou mrazivou naliehavosťou ako otváračka albumu Květy Květy, ktorým česká kapela zavŕšila svoje prvé dve dekády na hudobnej scéne. Nenechajte sa však pomýliť, pieseň Do tmy nie je inšpirovaná pandémiou, vznikla ešte pred ňou. Text hovorí o rúcajúcom sa partnerskom vzťahu, no zároveň odkazuje na environmentálne otázky a ničivé pôsobenie ľudstva na planétu Zem a jej ekosystémy. Tieto problémy tu žiaľ budú aj po skončení pandémie a posolstvo piesne, podčiarknuté čiernobielym DIY videom, bude čoraz aktuálnejšie.


Nina Kohoutová - Blue Sunray

17-ročná vokalistka skupiny Autumnist, v súčasnosti študentka hudby v Londýne, Nina Kohoutová, patrí medzi najväčšie talenty slovenskej hudobnej scény. Speváčka, gitaristka a začínajúca skladateľka a textárka to potvrdila aj debutovým autorským singlom Blue Sunray, v ktorom sa vyrovnáva s odchodom staršej sestry, s ktorou celý život vyrastala, z rodičovského domu. Zároveň však v intímnej skladbe, v ktorej ju hudobne sprevádza otec Peter Kohout (basklarinet) a Peter Kaščák (violončelo), spieva aj o zdieľaní radosti z nového života, ktorý jej sestra priviedla na svet. Dojímavé a čisté umenie, ktoré sa na nič nehrá. Teším sa na to, čo nám táto mladá dáma s krásne zafarbeným hlasom a neuveriteľne vyzretým prejavom ešte predvedie.

Tom Misch & Yussef Dayes - What Kinda Music

Druhý z tejto britskej dvojice, bubeník Yussef Dayes, sa mal v roku 2020 predstaviť v Bratislave na Jarných džezákoch. Pandémia to znemožnila, no aspoň sa mi dostal do pozornosti tento výborný singel z jeho spoločného albumu s gitaristom a spevákom Tomom Mischom What Kinda Music. Začať skladbu zvučením bubnov je celkom rarita, no funguje to skvele - napätie sa aj vďaka tomu dá krájať hneď od začiatku. A keď sa k parádnym bicím pridá temná syntetizátorová basa a podmanivé sláčikové "refrény", je vymaľované. K dokonalosti chýba už len hlas Thoma Yorkea. Ale aj Tom môže byť.

Woodkid - Goliath

Francúzsky hudobník, spevák, skladateľ, grafický dizajnér a režisér hudobných klipov Yoann Lemoine alias Woodkid je majstrom v budovaní atmosféry prostredníctvom zvuku i obrazu. Potvrdil to aj v prvom singli z albumu S16 (vyšiel v októbri), skladbe Goliath. Brutálny sonický zážitok dopĺňa nemenej pôsobivé video, ktoré pripomína úryvok z post-apokalyptického filmu. A pritom ide len o bežné výjavy z ťažby hnedého uhlia v českom okrese Most (nakrúcal sa tam aj známy seriál HBO Pustina). Na produkcii značne znepokojivého videa Woodkid spolupracoval s českým tímom.


Zrní - Neposlušnost

Abeceda chcela, aby som svoj výber otvoril aj uzavrel práve českou skladbou. Pilotný singel z albumu Nebeský klid ma oslovil hneď na prvé počutie. Textovo je sviežim pohľadom na nikdy nekončiaci medzigeneračný spor, ktorý hudobne doprevádza hravá a energická súhra primitívnych počítačových zvukov ako zo starých videohier, živých nástrojov a detského speváckeho zboru Beznot. Rýchle tempá kapele svedčia, na albume však nájdete Zrní aj v iných zaujímavých polohách.

Ktoré skladby ste si v roku 2020 obľúbili vy? 

Autori: Miroslava Rabčanová, Matej Kráľ, Michaela Kučová, Patrik Marflák
Foto: koláž Hudba.sk