Imagine Dragons v Prahe, 6.6.2022
Zdroj: Michael Smith

50-tisíc ľudí dva dni po sebe: Imagine Dragons v Prahe dokázali to, čo Rammstein

Americká pop rocková skupina Imagine Dragons pred pár dňami zavítala už piatykrát do Prahy. V rámci Mercury World Tour odohrala 5. a 6. júna hneď dva koncerty na letisku Letňany, ktoré navštívilo spolu vyše 100-tisíc fanúšikov. Dvojica megakoncertov mala na pódiu aj slovenskú zástupkyňu - rovnako ako v lotyšskej Rige totiž úvod večera patril speváčke Karin Ann.

"Hrať s týmito umelcami je pre mňa veľkou poctou a tak trochu uzatvorením akéhosi kruhu. Keď som mala 14 rokov, spievala som Radioactive od Imagine Dragons na prijímacích skúškach na spevácky kurz," zaspomínala si ešte pred štartom turné 20-ročná speváčka, ktorá iba pred pár dňami úspešne zmaturovala a odvtedy sa nezastavila.

Po koncertoch v Prahe nám Karin Ann na otázku, či sa s členmi kapely Imagine Dragons aj osobne stretla, odpovedá kladne a nešetrí chválou na ich adresu. "Áno, videli sme sa i rozprávali. Neverila by som, akí sú chalani v pohode a úžasne priateľskí. Je na nich vidieť, že majú deti, pretože spôsob, akým aj počas koncertu komunikovali s mladšími fanúšikmi pod pódiom, bol nesmierne milý," usmieva sa pri spomienke na trojicu koncertov v Rige a Prahe, na ktoré určite nezabudne do konca života.

Viac sa o jej dojmoch a ďalších úspechoch dočítate neskôr v samostatnom článku, tento je venovaný samotnému koncertu amerických hviezd. Ešte predtým však treba špeciálne vyzdvihnúť tri body: samotnú organizáciu koncertu, ktorá bez problémov zvládla nápor desiatok tisíc návštevníkov, výber predskokanov – po vystúpení mladej Slovenky príjemne prekvapila kanadská indie-rocková kapela Mother Mother – a v neposlednom rade i počasie, ktoré sa podpísalo pod nezabudnuteľnú atmosféru večera.

Rozlúčiť sa so slnečným dňom a sledovať západ slnka pri zvukoch piesne Follow You, ktorú Dan Reynolds napísal ako vyznanie pre milovanú manželku - a presne touto skladbou zachránil ich krachujúce manželstvo - bolo naozaj silným zážitkom. Ťažko uveriť, že už o pár hodín neskôr zasiahli českú metropolu búrky a celý areál zalialo blato. Organizátori aj fanúšikovia mali šťastie, počasie im vyšlo akoby bolo na objednávku.

Imagine Dragons v Prahe, 6.6.2022Zdroj: Michael Smith, Matt Eastin, Ty Arnold
Po Rammstein aj Imagine Dragons

V našich končinách nebýva zvykom, že jedna kapela vystúpi v tom istom meste dva večery po sebe, v Prahe sa to však v ostatných mesiacoch stalo hneď dvakrát v priebehu dvoch týždňov. Kým na Slovensku sa zdá, akoby pandemický pôst s "hladom po koncertoch" nič neurobil, u našich západných susedov pre obrovský záujem odohrali dva koncerty po sebe najskôr nemecká legenda Rammstein a teraz aj Imagine Dragons.

Prečítajte si: Rammstein v Prahe pokrstili letnú koncertnú sezónu pyrotechnikou a ohňom

V oboch prípadoch boli pritom koncerty ohlásené v roku 2021, kedy ešte vládla pomerne veľká neistota. Napriek tomu si vstupenky na obe kapely kúpilo v priebehu pár dní toľko ľudí, že sa skupiny bez váhania rozhodli pridať ďalšie vystúpenia. A aj o tie bol rovnako veľký záujem. Oba "dvojáky" sa pritom odohrali na letisku Letňany, na ktorého plochu sa bez problémov vojde viac ako 50-tisíc ľudí.

Samozrejme, sila českého trhu je oveľa väčšia ako na Slovensku, už len vzhľadom na dvojnásobný počet obyvateľov - resp. trojnásobný, ak za kľúčový faktor považujeme populáciu hlavných miest, kde sa koncerty najväčších zahraničných mien obvykle konajú. No už i len jedno hudobné podujatie s 50-tisíc návštevníkmi je u nás utópiou. Ani by sa vlastne nemalo kde konať. Uvidíme, ako tento víkend dopadne Lovestream Festival a či jeho hlavné hviezdy Red Hot Chili Peppers (12.6.) a Dua Lipa (11.6.) prilákajú na bratislavský štadión Tehelné pole v oba dni aspoň 20-tisíc fanúšikov.

Ale naspäť k Imagine Dragons, ktorých fanúšikovská základňa je v Českej republike obrovská a medzi návštevníkmi bolo občas počuť aj slovenčinu. V Prahe Američania vystúpili prvýkrát v roku 2013 a odvtedy sa tam pravidelne vracajú v rámci každého turné. Navyše v roku 2017 zahrali aj na východe krajiny na festivale Colours of Ostrava. Svoj pozitívny vzťah k Česku frontman Dan Reynolds potvrdil hneď niekoľkokrát. V prestávke medzi známymi hitmi už priamo na koncerte prezradil, že čas strávený v Prahe využila skupina aj na natočenie videoklipu k novej piesni, ktorú predstaví na jeseň.

Atmosféra bola počas celého vystúpenia skvelá a napriek obrovskému davu mali fanúšikovia vďaka trom veľkoplošným obrazovkám charizmatického speváka a multiinštrumentalistu aj zvyšných členov kapely - basgitarista Ben McKee, gitarista Wayne Sermon a bubeník Dan Platzman - ako "na dlani". Koncert si užili dokonca i tí, ktorí nemali (na) vstupenku. Stovky ľudí totiž stáli za bránami striktne ohraničeného areálu a podaktorí si priniesli aj ďalekohľad, aby si z koncertu odniesli čo najviac.


Stavili na "normálnosť"

Počas vystúpenia niekoľkokrát zazneli krátke heslá odsudzujúce vojnu, ako aj slová zdôrazňujúce jedinečnosť a schopnosť človeka dokázať to, čo si zaumieni. Líder kapely s davom komunikoval neustále a hoci bližšie spojenie s divákmi, ktoré na takom veľkom koncerte ani dosiahnuť nemožno, citeľne chýbalo, predsa len zo štvorice hudobníkov sršalo niečo, čo u veľkých hviezd nie je úplnou samozrejmosťou. Imagine Dragons je totiž kapelou, ktorá si nepotrpí preumelkovanosť, rafinovane cielené gestá a osvedčené marketingové ťahy, a hoci dosiahla celosvetový úspech a predáva milióny albumov, obrovské pódium na pražskom letisku využila hlavne na potvrdenie vlastnej "obyčajnosti".

Sú to umelci, ktorí nepotrebujú bulvárne titulky ani pódiovú extravaganciu a pompéznosť, aby zaujali. Členov kapely charakterizuje obrovská súdržnosť, ktorú cítiť aj z ich vystúpení, a prezentovanie sa bez škandálov - vo všetkej skromnosti, prirodzenosti a s minimálnou snahou upozorňovať na seba viac, než to vyžaduje samotné pôsobenie na hudobnej scéne. Nie sú to rýchlokvasené hviezdy či preafektované celebrity, a presne preto ich ľudia milujú.

Z reakcií fanúšikov a najmä fanúšičiek, je zrejmé, že najviac zaľúbených pohľadov smeruje na frontmana, kapela sa však prezentuje ako jeden celok, v ktorom sú všetci členovia rovnocenní a spoločne sa podieľajú aj na tvorbe pesničiek. Napokon, v tejto zostave už spolu fungujú od roku 2012, takže si spolu zažili obdobie debutu aj náhly rast popularity, ktorý bez problémov ustáli.

Návrat do začiatkov

Ich dominantným žánrom je pop rock, ktorý nepatrí medzi najinovatívnejšie hudobné štýly, no Imagine Dragons si dokázali hneď od začiatku nájsť svoj charakteristický zvuk. Hudobnú kritiku ním síce nikdy príliš neoslnili, no množstvo ich fanúšikov hovorí za všetko. A nikto nemôže poprieť, že sú jednou z mála rockových kapiel z minulej dekády, ktoré sa dokázali presadiť v záplave rapu, latina či tanečného popu, ktoré v súčasnosti vládnu svetovému mainstreamu.

Výrazné a chytľavé melodické linky spojili s moderným zvukom, v ktorom majú popri elektronike nezastupiteľnú úlohu živé nástroje. V ich vôbec prvom singli It's Time z roku 2012 hral gitarista Wayne Sermon na mandolíne a svoje umenie predviedol aj návštevníkom koncertu v Letňanoch. Tu však treba dodať, že rozlohou "nekonečný" priestor letňanského letiska by zniesol podstatne viac. To znamená aj mohutnejšiu scénu, respektíve kulisu, ktorá by umocnila zážitok z koncertu i fanúšikom vzdialeným sto a viac metrov od pódia. Okrem spomínaných mega obrazoviek kapela z vizuálneho hľadiska veľa neponúkla.


Začali pozvoľna, skončili bez prídavku

Imagine Dragons svoju šou odštartovali prekvapivo zľahka a s rovnakou ležérnosťou ju i ukončili. Fanúšikovia, ktorí si práve kupovali občerstvenie v jednom z desiatok prítomných stánkov, možno ich príchod na pódium ani nezaregistrovali. Zrejme o to viac, že Imagine Dragons tak urobili v sprievode nenápadnej skladby My Life. I keď nie je v rámci ich tvorby zásadná, pochádza z doposiaľ posledného albumu Mercury – Act 1 (2021). A keďže aktuálne turné nesie názov Mercury World Tour, je pochopiteľné, prečo sa pre ňu rozhodli.

Počas večera však skupina samozrejme odpálila aj svoje najväčšie hity, hlavne z albumov Night Visions (2012) a Evolve (2017). Zazneli skladby Thunder, Natural, Demons, Believer, prelomový singel z roku 2012 Radioactive či novinka Bones. No každý, kto očakával v závere grandiózne vyvrcholenie a minimálne tri prídavkové kusy, zostal sklamaný. Naozaj poctivú i keď z hľadiska veľkoleposti relatívne skromnú dvojhodinovú šou zavŕšili ešte spolu so zotmením skladbami Radioactive, The FallWalking The Wire.

Ako to vyzeralo po koncerte?

Tisícky ľudí zostali pod pódiom a na tribúnach búrlivo tlieskať v nádeji, že ich hviezdy sa vrátia späť a doprajú im ešte čosi navyše. Márne. Imagine Dragons aj v tomto prípade potvrdili, že sa držia známeho hesla "menej je viac".

Prví fanúšikovia tak opúšťali dejisko koncertu už pred desiatou hodinou večer, pričom dôvod bol jasný: obrovské davy ľudí, ktorí sa budú chcieť v rovnakom čase prepraviť domov. Napriek náporu na pražskú MHD a metro, ktoré bolo naplnené až do posledného centimetra, sa dav presúval plynule, bez komplikácií a na prekvapenie mnohých relatívne rýchlo. Všade vládla perfektná atmosféra a hoci tlačenice na všetky svetové strany boli zjavné a mohli prispieť k nervozite ľudí, nestalo sa tak. Zostali tak len príjemné spomienky na vydarený večer, ktorý napriek prekvapivo skromnej a "obyčajnej" šou stál za to.


Autorka: Danka Šoporová

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu