The Curly Simon, 2020
Zdroj: Matej Turcer

The Curly Simon: Spievať anglicky je ľahšie, v slovenčine som sa musel viac otvoriť

Za projektom The Curly Simon stojí 21-ročný talentovaný spevák a autor Simon Štubniak, ktorý je tiež frontmanom indie-popovej kapely Don't Trust Butterflies. Pred dvoma rokmi sa výraznejšie zviditeľnil spoluprácou so skupinou Fallgrapp na úspešnom singli Keď padal sneh, s ktorým získali ocenenie Skladba roka 2020 v ankete Radio_Head Awards.


Po debutovej sólovej EP nahrávke Moon Boy (2019) a prvom albume Things We Don't Say (2020) teraz Simon prichádza s ďalším EP s názvom Keď sa stmieva. V rozhovore, ktorý pre Hudba.sk pripravil Norbert Skoupa, prezradil, ako dlho pracoval na novom projekte, či sa mu lepšie tvorí v angličtine alebo slovenčine, a ako pandémia ovplyvnila jeho tvorivý proces.

Vo svojej tvorbe spájaš prvky indie popu, trapu a elektroniky. Keď tvoríš, sústredíš sa na konkrétny štýl alebo ti skôr ide o to, aby si zachytil emóciu a na žánri ti nezáleží?

V prvom rade si myslím, že tvorba každého interpreta alebo umelca odzrkadľuje to, čo vstrebáva. Ešte sa mi ale nestalo, že by som si povedal, že teraz idem spraviť indie skladbu alebo rap. Vždy je to veľmi individuálny proces. Nesnažíme sa s mojím tímom obmedzovať na nejaký konkrétny štýl. Práve naopak, snažíme sa čo najviac experimentovať, skúšať nové veci a byť čo najviac kreatívni. Vždy to závisí od atmosféry a od prostredia, v ktorom robíme, a tak isto aj od nástrojov a zvukov, ktoré nás následne pri tvorbe inšpirujú. Takže v podstate áno, ako si povedal, najviac zo všetkého nám ide o zachytenie emócie.

Tvoj najnovší singel Vonku padáš si podľa tvojich slov napísal po ukončení vzťahu. Považuješ hudbu za svoju psychohygienu a pomáha ti "vypísať sa" z pocitov?

Určite áno. Nikdy som sa nad tým nejako hlbšie nezamýšľal, ale asi od 14 rokov je to jediná aktivita, pri ktorej dokážem úplne vypnúť a zabudnúť na okolitý svet. Väčšinou píšem o veciach, ktoré s ľuďmi bežne nerozoberám, ale mám potrebu to dať von. Niekde som počul, že keď dokážeme napísať na papier, čo nás trápi, je len otázkou času, kedy to zmizne, haha.


V tvojich skladbách môžeme počuť slovenčinu aj angličtinu. Ktorý jazyk je pre teba lepší z pohľadu tvorby a písania textov?

Tým, že som od malička počúval prevažne tvorbu v angličtine, bolo mi bližšie ale aj ľahšie v tomto jazyku tvoriť. Myslím si, že celkovo v angličtine je ľahšie spraviť niečo, čo znie dobre, ako v slovenčine, pretože je to oveľa jednoduchší jazyk. Nie sú tam žiadne dĺžne, mäkčene a slová môžem hocijako naťahovať, takže sa mi ľahšie vymýšľa flow alebo spevová linka. Zo začiatku som robil v angličtine aj z toho dôvodu, že som sa hanbil a nechcel som, aby mi všetci rozumeli, čo hovorím. Pri slovenskej tvorbe som na tom musel zapracovať a viacej sa otvoriť.

31. marca vyšlo tvoje najnovšie EP Keď sa stmieva. Ako dlho si na ňom pracoval a čo od neho tvoji fanúšikovia môžu očakávať?

Pracovali sme na ňom priebežne asi päť mesiacov, ale do konca roka by sme chceli vydať album, takže máme veľa ďalšej rozrobenej hudby. Mali sme už potrebu dať von aspoň niečo, keďže naposledy som vydal skladbu pred rokom. Vonku padáš je najtemnejší a najpomalší track z EP. Skladby Keď sa stmieva a Chyť sa mojich krídeľ sú oveľa energickejšie, ale navzájom by som ich neporovnával. Každá skladba má niečo iné a myslím si, že EP znie najlepšie ako celok. Na všetkých skladbách sme spolupracovali s Matejom Turcerom a jediným hosťom je Marián Čekovský, ktorý nám prispel synťákovým sólom na skladbe Len z tvojich rúk, čo je pre mňa, dá sa povedať, že splnený sen.

Ako ste sa spoznali s producentom Maťom Turcerom a ako by si opísal vašu spoluprácu? Je počuť a vidieť, že ste si sadli hudobne aj ľudsky.

Spoznali sme sa asi pred troma rokmi, keď ma kamarátka zobrala k nemu do štúdia. Pustil som mu moju tvorbu a hneď sme sa dohodli, že dáme studio session. No a odvtedy sme spolu skoro každý deň. V podstate všetku novú hudbu sme spravili spolu. Je to ako keby môj starší brat. Veľa ma toho naučil ohľadom produkcie a celkovo o hudbe.

Vypočujte si EP Keď sa stmieva na Deezeri:Okrem svojho sólového projektu The Curly Simon pôsobíš aj v kapele Don't Trust Butterflies ako frontman. Pracuje sa ti lepšie v tíme alebo ako sólo intepret?

Myslím si, že by sa The Curly Simon a Don't Trust Butterflies mali brať ako dva rozdielne projekty, na ktorých sa vždy podieľa viacej ľudí. Tým chcem povedať, že aj keď okolie vníma The Curly Simon ako sólo projekt, tak s Maťom v podstate fungujeme ako kapela. Tak isto nadchádzajúce koncerty budú mať formu kapely. Zo začiatku som si väčšinu trackov produkoval úplne sám, ale myslím si, že v tíme môže každý doniesť svoj nápad a v konečnom dôsledku vznikne oveľa lepšia skladba. Aj keď sa pozrieme hocikde do zahraničia, tak sóloví interpreti majú taký obrovský tím, že keď si človek rozklikne credits, tak zistí, že na jednom tracku pracuje desať ľudí.

Ovplyvnil príchod pandémie tvoju tvorbu a písanie textov? Predsa len sa inšpirácia ľahšie hľadá vonku medzi ľuďmi ako doma.

Bolo to určite vyčerpávajúce obdobie pre všetkých. Tým, že ja hlavne najradšej koncertujem, tak chcem vidieť ľudí naživo a to mi dáva najviac energie. Keď si len zavretý v štúdiu, tak sa po určitom čase hľadá inšpirácia dosť ťažko. Ale momentálne sa veľmi teším, lebo vyzerá to tak, že tento rok to bude s koncertami veľmi zaujímavý.

Čo momentálne najviac počúvaš a kto alebo čo ťa najviac ovplyvnilo v tvojej tvorbe?

Asi ako prvé, čo som si stiahol do iPodu, bol ASAP Rocky a Bruno Mars. Už veľmi dlho si idem The Weeknda a The Neighbourhood. Feng Suave je skvelá kapela. Tak isto Cosmo Pyke, Travis Scott, Kid Cudi... Keby som mal v každom žánri vymenovať svojich top interpretov, tak sme tu asi do večera. Je toho naozaj veľmi veľa, ale môžem ti poslať môj playlist. (smiech)

Máš svoju vysnenú spoluprácu?

Zatiaľ nemám nikoho konkrétneho ale na albume sa niekto určite objaví. Čo sa týka snov, tak spolupráca s hociktorým z interpretom, ktorých som spomenul vyššie, by bol extrémny úspech a zážitok. Zo slovenskej scény je podľa mňa výborná napríklad Katarzia, FVLCRVM, Matys, Calin alebo Hasan. Samozrejme som na niekoho určite zabudol.

Môžeme sa v blízkej dobe tešiť na koncerty či už tvojho sólového projektu alebo kapely?

Určite chceme niečo vymyslieť aj s Don't Trust Butterflies, ale toto leto budem koncertovať s projektom The Curly Simon. Najbližšie nás môžete vidieť a počuť 14. apríla v Rádiu_FM a potom na Zero tour s Billy Barman 20. apríla v MMC v Bratislave a 5. mája v Trenčíne. Určite chystáme aj nejaké vlastné koncerty. Budeme všetky udalosti pridávať na Facebook a Instagram.

Teraz ti nechám priestor na odkázanie čohokoľvek našim čitateľom a do sveta. Ďakujem ti za rozhovor a držím palce do budúcna!

Hlavne by som chcel odkázať, nech sú všetci zdraví a nech robia to, čo ich napĺňa. Pozdravujem a ďakujem všetkým, ktorí nás podporujú a počúvajú. Chystáme pre vás ešte veľa novej hudby a aj klipov. Neskutočne sa tešíme, keď vás uvidíme na koncertoch.

Autor: Norbert Skoupa

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu